válkaČeskoslovenskoobjevy

Korejci třídí odpad z jídla a ještě za to platí

Korejci třídí odpad z jídla a ještě za to platí
Zdroj: odditycentral.com

V Jižní Koreji mají problém s tím, že lidé vyhazují do odpadu stále větší množství jídla a potravin. Vláda proto vymyslela několik způsobů, jak eliminovat plýtvání potravinami. Jak už je v této asijské zemi běžné, pomohly hlavně technologie.

Tomáš Chalupa 2. června 2016

Pokud chcete v Jižní Koreji vyhodit nějaké jídlo nebo cokoli,, co se dá považovat za potravinu, máte několik možností, jak to udělat. Můžete odpad vyhodit do speciálního kontejneru. K tomu potřebujete osobní kartu. Tu přiložíte před vyhozením jídla ke kontejneru. Načtou se vaše údaje, odpad se zváží a na konci měsíce vám přijde účet za vyhozené jídlo. Nebo můžete koupit speciální tašku na odpad z jídla. V její ceně je už obsažen poplatek za vyhozené jídlo. Existuje i třetí jednorázová varianta, kdy si zakoupíte jen jediný kód pro použití kontejneru. Ten zase jídlo zváží a rovnou vám ho naúčtuje.

Princip je tedy jednoduch – zdanit vyhazování jídla. A Korejci na to kupodivu slyší. Začali lépe zvažovat, jaké suroviny použijí na vaření nebo kolik jídla skutečně vyhodí a co by ještě mohli použít. V naší zemi by se něco podobného zatím nejpíš neujalo, ale nápad to není tak úplně špatný.

Další články

Zavří­t reklamu