válkaČeskoslovenskoobjevy

Kopal na zahradě a objevil přitom kostru mamuta! Jenom kel měřil dva metry!

Kopal na zahradě a objevil přitom kostru mamuta! Jenom kel měřil dva metry!
Zdroj: perotmuseum.org

Mimořádný nález se poštěstil Američanu Marty McEwenovi, když bagroval na svém pozemku v severním Texasu. Rypadlo bagru totiž pojednou narazilo na něco tvrdého, co po vyhrabání z hlíny vypadalo jako skoro dvoumetrový sloní kel. Aby toho nebylo málo, o kus dál pak McEwen se svým otcem ještě našli v zemi obrovitánskou kostru zvířete. Jak se ukázalo, patřila pravěkému mamutovi, jenž na zemi vyhynul přibližně před 12 a půl tisíci lety.

Markéta Oderská 3. září 2014

Odborníci tento nález označili za mimořádný. Podle nich se jedná o kostru samice kolumbijského mamuta, jejíž stáří se se pohybuje mezi 20 až 60 tisíci lety. Na výšku měřila téměř tři metry!

Nález udivuje nedotčeností kostry i tím, že je z 90 procent kompletní. „Nacházíme hodně mamutích fosílií v Texasu, ale většinou jen jeden zub, kel nebo kousek čelisti. Tohle je neobvyklé. Vypadá to, jako by mamut tady nedávno ulehl a zemřel,“ komentoval nález paleontolog Ron Tykoski z Perotova Muzea přírody a věd v texaském Dallasu.

Ačkoli si nálezce mohl nechat vykopaný „poklad“ sám pro sebe a prodat jej výhodně v aukci, rozhodl se ho k všeobecné radosti odborné veřejnosti věnovat muzeu. „Chci, aby ta věc zůstala tady v severním Texasu a aby se z nálezu mohli dlouhodobě těšit místní lidé,“ prohlásil McEwen.

Kolumbijský mamut žil v období pozdního pleistocénu na území Severní Ameriky. Samci měřili téměř čtyři metry a mohli vážit 7 až 9 tun. Odhaduje se, že denně spořádali přibližně 320 kilogramů rostlinné potravy. Naposledy byly ostatky tohoto bezsrstého druhu mamuta nalezeny v roce 2013 v Mexiku.

Další články

Zavří­t reklamu