válkaČeskoslovenskoobjevy

Konzumujeme nesmysly a divíme se, že nikdo už ničemu nevěří

Konzumujeme nesmysly a divíme se, že nikdo už ničemu nevěří
Zdroj: profimedia.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Vláda chce spustit kampaň, aby přesvědčila lidi o nutnosti a bezpečnosti očkování. Zároveň v médiích mají prostor nejrůznější hlasy včetně těch, kteří zpochybňují samotnou existenci viru, za vším vidí ilumináty a celosvětové spiknutí. Člověk by řekl, že jsme ve 21. století už poněkud dál, ale zdá se, že konspirační teorie mají stále na růžích ustláno.

Tomáš Chalupa 23. prosince 2020

Vezměme si už ten samotný pojem – konspirační teorie. Teorie zní velmi vědecky, jako něco, co sice není potvrzené, ale teoreticky je to možné. Vždyť i Einsteinova teorie relativity byla dlouho jen teorií, než se stala pro vědu platným paradigmatem, takže i konspirační teorie by vlastně mohla být něco podobného.

Slovo konspirační znamená tajemné, utajené, něco, co má zůstat ve skrytu a někdo to právě onou teorií odhalí. Zní to vznešeně, ale je to asi stejné, jako když se pouliční prostitutce říká kněžka lásky. Není v tom ani láska, ani to nemá nic společného s náboženstvím. Konspirační teorie je ve skutečnosti jen lež či nesmysl.

Konspirační teorie se neobjevují z podhoubí historického bádání, nejsou výsledkem vědecké činnosti ani nevznikají ze studia tajných dokumentů. Konspirační teorie vymýšlí konkrétní lidé za konkrétním účelem. Tím je většinou snaha získat moc, strhnout na sebe zájem či prodat dobře nějakou knihu. Nední divu, že za mnohými konspiračními teoriemi najdeme politiky. Krásný případ jsme popsali například zde. Jeden prezidentský kandidát chtěl porazit druhého, tak vytáhl iluminátskou kartu. Sice prohrál, ale konspirační teorie žila dál.

Místo iluminátů máme dnes jiné, ale stejně hloupé nesmysly. Podle maďarské vlády všechno na světě řídí americký finančník George Soros, miliony Američanů v čele s Donaldem Trumpem věří na spiknutí QAnon, v Londýně před referendem o Brexitu zase jely konspirace týkající se tajných dohod s Evropskou unií. I u nás vláda pluje na vlně konspirací, mluví o temném spiknutí uvnitř Evropské unie s cílem odstavit od moci našeho premiéra Babiše. Na každý problém se vyfabrikuje místo racionální odpovědi nová konspirace. Milionu důchodců přistávají v mailových schránkách řetězové maily, nad jejichž obsahem zůstává rozum stát.

Thumbnail # Seznamte se s mužem, který vytvořil ilumináty
Mohlo by Vás zajímat:

Seznamte se s mužem, který vytvořil ilumináty

Podle psychologů je v tom pradávná lidská potřeba najít v chaotickém světě určitý řád a pochopit smysl všeho toho bláznivého dění kolem. Konspirační teorie mají tu výhodu, že zpravidla vysvětlují všechno. Na Sorose, ilumináty nebo Deep State lze hodit cokoliv od válek, přes ekonomické problémy až po záhadná zmizení. Věda v tomto sporu tahá za kratší konec, protože problémy vysvětluje složitě, komplikovaně a na spoustu věcí prostě nezná zatím odpověď. Kdo by se s tím ale zdržoval, když stačí otevřít nějakou stránku na internetu a pravda o světě se zjeví v celé své kráse. Člověk se cítí až osvícen, jak najednou vše do sebe zapadá, jak každá událost najednou vytváří obraz v tajemné mozaice. Opojný pocit, kterému by snad mohlo zabránit jen kritické myšlení. To se u nás pravda příliš nepěstuje, problém v tomto směru pramení už ve školství. Místo kritického myšlení tu máme univerzální nedůvěru ke všemu, co se nám nelíbí, vyfutrovanou konspiracemi. Vláda, nejen ta naše, podobný způsob využívá a rozvíjí, protože takto se mnohem lépe vládne.

Ovšem covid tomu všemu učinil přítrž. Vláda najednou potřebuje, aby lidé věřili vědě, datům, oněm složitým studiím, aby věřili, že velké farmaceutické korporace dělají svou práci dobře, aby věřili, že za očkováním není ani Soros, ani ilumináti, ani mimozemšťané. Potřebuje na chvíli vypnout celý ten blábolivý cirkus a chce po lidech, aby najednou našli v sobě schopnost věřit státu, vědě, suchým informacím a institucím.

S trochou škodolibosti by se dalo říct, že si vláda tak dlouho hrála s ohněm, až jí nyní chytla celá stodola. Důvěra lidí ve stát i vědu je fuč, protože tu bylo dlouho zvykem říkat a poslouchat lži a pitomosti. Cesta k obnovení důvěry bude dlouhá a zatím jsme po ní pořádně ani nevykročili.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu