válkaČeskoslovenskoobjevy

Kontroverzní aplikace umožňuje saúdským mužům sledovat pohyb jejich žen

Kontroverzní aplikace umožňuje saúdským mužům sledovat pohyb jejich žen
Zdroj: odditycentral.com

Ženy ze Saúdské Arábie jsou ve svých životech zcela odkázány na muže. O svobodu je ještě víc okrádá vládní aplikace Absher, která mužům umožňuje sledovat jejich pohyb.

Simona Knotkova 27. února 2019

Aplikace Absher umožňuje svým uživatelům pohodlně si vyřídit nové doklady nebo platit pokuty. Bohužel ale také dovoluje saúdským mužům sledovat své manželky, matky či dcery. Google a Apple, kteří aplikaci poskytují, se ocitly pod palbou kritiky. Dosud však odmítly celou situaci komentovat.

„Vyzýváme tyto společnosti, aby zvážily, jak aplikace může zneužívat lidská práva, a snížily škodlivý dopad, který má na ženy. Je to jenom další příklad toho, jak nás saúdskoarabská vláda utlačuje. Sledování žen podobným způsobem omezuje jejich pohyb a znovu upozorňuje na znepokojující systém diskriminace opatrovnického zákona,“ sdělila pracovnice Amnesty International Dana Ahmed.

Bývala muslimská aktivistka Yasmine Mohammed dodává: „Je naprostá tragédie, že světově nejvíce progresivní technologické platformy Google a Apple usnadňují tuto zastaralou misogynii. Jaká ironie. V západním světě technologie pomáhají ulehčit životy, a v Saúdské Arábii se používají k podpoření genderového apartheidu.“

V muslimské zemi jsou ženy běžně v opatrovnictví mužů a zákon je nebere jako svéprávné osoby. Pro vycestování bez mužského doprovodu dosud používaly podepsané dokumenty, které se snáze falšovaly. Absher jim tuto možnost odepírá a ony mohou opustit zemi jenom díky mužově povolení přes aplikaci.

Opatrovníci jsou rovněž schopni vyhotovit black list destinací, kam má žena přísný zákaz odjet. Pokaždé, když se žena vychýlí z původní cesty nebo se pokusí překročit hranice, muž dostane upozornění. Díky aplikaci může opatrovatel následně podniknout další kroky a informovat příslušné úřady o tom, že se žena pokouší nelegálně opustit zemi.

Do dnešních dnů si aplikaci stáhlo více jak milion uživatelů, kteří si ji nemohou vynachválit. Na Google Play se Absher pyšní hodnocením 4,8 z 5 hvězd, na App Store 4,9.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu