válkaČeskoslovenskoobjevy

Konec vesmíru budou provázet exploze černých trpaslíků

Konec vesmíru budou provázet exploze černých trpaslíků
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Až se bude blížit konec vesmíru, tak to poznáme dopředu, říkají vědci. Pokud se toho lidstvo dožije, což je ovšem vyloučeno, bude mít zřejmě postaráno o spektakulární podívanou.

Tomáš Chalupa 18. dubna 2021

Konec vesmíru bude vypadat tak, že už bude jen tma. Všechny hvězdy dávno přestanou zářit, vesmír bude jako tůň plná téru. Samozřejmě už nebude existovat žádné lidstvo, protože bez planet a hvězd se prostě nedá existovat. Možná přejdeme do jiné dimenze či časoprostoru, ale to teď nechme stranou.

Thumbnail # Vědci už ví, kde se ve vesmíru ukrývá chybějící hmota
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci už ví, kde se ve vesmíru ukrývá chybějící hmota

Poslední, k čemu dojde, před absolutním koncem vesmíru, bude obrovské množství výbuchů supernov,  takzvaných černých trpaslíků. Jsou to vyhaslé hvězdy, které jsou černé, a tudíž nebudou za normálních okolností vidět. Zatím k takovému jevu nikde ve vesmíru nedošlo. Černí trpaslíci jsou temné objekty, které jsou navíc zmrzlé na bod absolutní nuly. Jsou tvořeny železem, které nakonec zničí jeho vlastní váha. Nedojde tak k explozi, ale spíše k implozi.

Tento typ hvězd je velmi neobvyklý, dnes tvoří podle odhadů jen jedno procento ze všech hvězd ve vesmíru. Na konci vesmíru jich zřejmě bude daleko více a postarají se o poslední velký ohňostroj v jinak pustém, temném a zmrzlém vesmíru. Co bude s vesmírem dál, nikdo neví. Zřejmě se rozpadne, zhroutí, nebo naopak exploduje. To už jde každopádně daleko za rámec toho, co by nás mělo trápit.

Další články

Zavří­t reklamu