válkaČeskoslovenskoobjevy

Konec spekulacím: už víme, kdy opravdu byly „staré dobré časy“

Konec spekulacím: už víme, kdy opravdu byly „staré dobré časy“
Zdroj: iflscience.com
+ 11 fotek+ 12 fotek

Možná jste to sami zažili, možná jste o tom slyšeli jen od ostatních, ale fráze „dříve bylo lépe“ se čas od času vynoří během odevzdaných povzdechů nad současnou životní situací jakéhokoli typu. Přičemž pro každého spadá ten „starý dobrý čas“ do zcela jiného časového údobí. Britský profesor Thomas Hills už měl té neurčitosti dost, a proto se rozhodl přesně zjistit, kdy bylo lidstvo nejšťastnější.

Marta Šindlauerová 21. prosince 2019

Zvolil si pro to poměrně netradiční metodu, o jejíž kredibilitě se dá polemizovat. Pozoruhodné výsledky, které stojí za zamyšlení, ale přinesla i tak. Ke svému výzkumu odborník využil obrovskou databází Google Books a v osmi milionech publikací z různých let porovnával četnost slov s negativní a pozitivní konotací. Hills v tom viděl určitou symbiózu: čtenáři po něčem prahnou a vydavatelé jim v tom vychází vstříc. Tímto způsobem poskytuje literatura sondu do štěstí a spokojenosti národa.

Pro výzkum byly zvoleny čtyři země: Německo, USA, Itálie a Velká Británie. Časové rozmezí se pak datovalo od roku 1820 do roku 2009. Hills všechno zpracovával do rozsáhlých grafů a brzy došel ke zjištění, že literatura skutečně má tu moc odrážet náladu lidu. Negativní slovní zásoba se mnohonásobně častěji vyskytovala v literatuře publikované během náročných historických období, jako byly první a druhá světová válka, revoluční roky, korejská nebo vietnamská válka či krach na burze.

Pro Spojené státy byl tak nejméně šťastným časem konec války ve Vietnamu, naopak šťastněji než kdy jindy se Američané cítili těsně před nechvalně proslulou událostí na Wall Street v roce 1929. Italové byli podle výsledků na vrcholu blaha v letech 1830 a také 2000, Britové se měli nejhůř na konci 70. let 20. století. Hills na závěr ještě uvádí poznatek, že se prokázalo, jak je lidská povaha vrtkavá. Jak negativní, tak pozitivní údobí se pravidelně střídala, vliv největších historických tragédií se ale podařilo prokázat i s pomocí tohoto zvláštního výzkumu.

A jak jste na tom vy, co je pro vás „starým dobrým časem“?

Další články

Zavří­t reklamu