válkaČeskoslovenskoobjevy

Konec planých nadějí: Lidé nebudou nikdy žít déle než do 115 let

Konec planých nadějí: Lidé nebudou nikdy žít déle než do 115 let
Zdroj: messagetoeagle.com

V poslední době se objevilo množství názorů, že lidé mohou žít v budoucnosti podstatně déle než nyní. Dokonce se spekuluje o nesmrtelnosti lidí za pomoci medicíny a technologií. Ovšem nová studie tvrdí opak. O moc déle než nyní už lidé prostě žít nemohou.

Tomáš Chalupa 18. října 2016

Studii vytvořili vědci z Fakulty Alberta Einsteina v New Yorku. Vědecký tým Jana Vijga dal dohromady data o mortalitě lidí z 38 zemí světa a zjistil zajímavou věc. Nejvyšší zaznamenaný věk lidí se výrazně prodloužil v období mezi lety 1970 a 1990 a pak se ustálil na 114,9 letech. Když porovnali stáří druhých, třetích, čtvrtých a pátých nejstarších lidí z jednotlivých zemí, výsledky byly stejné. V devadesátých letech prostě skončila éra, kdy se lidský věk prodlužoval.

Francouzka Jeanne Calmentová zemřela v roce 1997 ve věku 122 let a stala se nejdéle žijícím člověkem na zemi. Ovšem to byl mimořádný případ. „Člověk by čekal, že v průběhu času přibude lidí, jako byla Jeanne Calmentová, ale žádné další nejsou,“ říká Vijg. Podle něj je průměrný věk 115 let limit, jaký může lidstvo dosáhnout.

Jenže mnoho dalších vědců závěry této studie neuznává. Podle nich je chybná sama metodologie. Například lidé, kteří se narodili v roce 2015 v Japonsku, mají velmi příznivou předpověď, co se týče délky jejich života. Ovšem takoví lidé se samozřejmě zatím do studie nedostali, je jim teprve jeden rok. Diskuse je tak vlastně o tom, jestli zachycení a popsání trendů minulosti může něco vypovídat o budoucnosti. Vědci si myslí, že se v tomto Vijg mýlí. „Závěry studie jsou samozřejmě správné. Ale neříkají vůbec nic o potenciálu budoucí medicíny. Popisují pouze současný a minulý stav,“ říká Aubrey de Greyová z Kalifornské univerzity.

Naděje, že lidé budou jednou žít déle, tak stále zůstává, a lze jen doufat, že se tým Jana Vijga prostě mýlí.

Další články

Zavří­t reklamu