válkaČeskoslovenskoobjevy

Konec mýtu: pásy cudnosti ve středověku neexistovaly

Konec mýtu: pásy cudnosti ve středověku neexistovaly
Zdroj: atlasobscura.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Je to jeden z hluboko zakořeněných mýtů o středověku. Muži, většinou velmoži, šlechtici či panovníci, zamykali pohlavní orgány své ženy do nevzhledných železných pásů cudnosti. Tím si pojistili jejich věrnost stejně jako to, že případný potomek byl vždy jejich. Ovšem pravda je taková, že toto „zařízení“ ve středověku nikdy neexistovalo.

Tomáš Chalupa 17. ledna 2018

„Jako medievalista jsem si jednoho dne řekl, že už to dál nejde vydržet,“ říká Albrecht Classen z Arizonské univerzity. Ano, řeč je o pásu cudnosti. „Myslím, že jsem přečetl všechno, co o této věci bylo napsáno a jsem schopen jedním mávnutím zničit celý tento mýtus,“ dodává Classen.

Pravda je taková, že tyto těžké železné pásy vybavené zámkem nikdy neexistovaly. Jak tedy celý mýtus vznikl? Středověké knihy a zobrazení často znázorňovaly něco úplně jiného, než byl pás cudnosti. Byla to většinou až zpětná interpretace toho, co je vlastně na obrázku. Soudobé historické knihy, které tento fenomén mají popisovat, jsou podle Classena buďto satirické, nebo ironické. „Jen ve velmi málo knihách je popsán muž, který se své ženě snaží nasadit pás cudnosti,“ říká Classen.

Obrázek pásu cudnosti z knihy Bellifortis

Obrázek pásu cudnosti z knihy Bellifortis

Další zdroje jsou knihy, které jsou ale teologického charakteru. V nich je pás cudnosti zmiňován, ale slouží jako symbol cudnosti a čistoty a není prezentován jako reálný předmět. Zkrátka nelze tyto prameny vykládat doslovně. Ostatně v těchto textech jsou také popisovány panny, které na důkaz své čistoty nosí na hlavě helmu. Jde prostě o náboženské symboly bez reálného základu.

Jedno z nejčastějších a také nejranějších vyobrazení pásu cudnosti pochází z knihy Bellifortis,věnující se vojenskému inženýrství. Konkrétně je zde popsáno mnoho druhů opevnění, zbrojí, zbraní a také mučících nástrojů. Pás cudnosti zde spadá nejspíš do té poslední kategorie. Jenže ani tuto knihu nelze brát příliš vážně. Obsahuje totiž také zařízení, která mají zneviditelnit svého nositele. Kniha je také plná vtipů a toto vyobrazení je nejspíš také jen vtip.

Podstatné je, že nebyl nalezen ani jeden jediný exemplář tohoto pásu cudnosti. Proč tento mýtus vlastně přetrval celá staletí? Částečně je za tím strach mužů z nevěry jejich manželek, který také přetrval staletí, částečně se prostě zakořenil v myslích lidí. Taková představa se nedá příliš snadno vymýtit. Dnes naopak pásy cudnosti existují, ovšem jako erotická pomůcka fetišistů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu