válkaČeskoslovenskoobjevy

Konec loupání banánů. V Japonsku vyvinuli druh s jedlou slupkou

Konec loupání banánů. V Japonsku vyvinuli druh s jedlou slupkou
Zdroj: odditycentral.com

Vědci z japonského města Okajama uznali, že banány s jedlou slupkou jsou přesně tím pravým, co svět momentálně potřebuje. Pomocí pravěkých podmínek vyvinuli druh Mongee.

Simona Knotkova 8. března 2018

Revoluční banán vyvinuli vědci na D&T farmě v Okajamě. Použili k tomu metodu takzvaného „Probuzení zmrazením a rozmrazením“.

Sazenice tropického ovoce nejprve zmrazili na teplotu -60 °C. Když začaly roztávat, znovu je zasadili. Tímto způsobem aktivovali DNA, které před 20 tisíci lety, na konci doby ledové, umožňovala rostlinám vyvíjet se v chladném klimatu. Pravěké podmínky rovněž urychlily celý vývoj. Zatímco běžné banány rostou až dva roky, upravenému Mongee (podle okajamského slangu pro „úžasný“) banánu to trvalo pouhé čtyři měsíce.

Jak plodina chutná? Podle prvních testujících je nový druh daleko sladší než klasický banán. Rozbory ukázaly, že obsahuje o šest gramů více cukru. Pozoruhodné je také výrazné aroma a chuť připomínající ananas. Samotná slupka je tenčí, díky čemuž se snadno rozkousává. Chutná sice nahořkle, ale vše vyvažuje sladká dužina. Aby ji však strávník mohl pozřít, musí být ovoce perfektně zralé.

I když se vynález japonských vědců na první pohled jeví jako výstřelek 21. století, banány s jedlou slupkou mají hlavně svůj zdravotní význam. Banánová slupka obsahuje vitamín B6, hořčík a méně známější aminokyselinu tryptofan, která se v krevním oběhu mění na serotonin. Ve své studii badatelé dále uvádí prospěšné účinky na zvětšenou prostatu. Takto upravené ovoce navíc díky pěstování v chladnějších podmínkách nepotřebuje chemický postřik proti hmyzu.

U nás si na Mongee ale zatím musíte nechat zajít chuť. Nový druh vstoupil na trh v listopadu loňského roku a k dostání je pouze ve specializované prodejně v Okajamě. Navíc se nejedná o žádnou masovou výrobu; farmáři produkují jenom deset banánů týdně. A jak už asi tušíte, levná záležitost to rozhodně nebude. Jeden kousek vás přijde na 648 jenů, tedy v přepočtu na naši měnu cca 125 korun.

Další články

Zavří­t reklamu