válkaČeskoslovenskoobjevy

Konec kudrlinkám a loknám: Holky si v 60. letech rovnaly vlasy na žehlicích prknech

Konec kudrlinkám a loknám: Holky si v 60. letech rovnaly vlasy na žehlicích prknech
Zdroj: vintag.es
+ 3 fotky+ 4 fotky

60. léta byla ve znamení nejen sexuální, ale i vlasové revoluce. Mladé ženy již nebavilo trávit hodiny natáčením a tupírováním svých vlasů a spotřebovávat tuny laku, které pak bylo nesnadné vyčesávat. Do módy se proto dostaly hladké, rovné vlasy, které stačilo nechat volně růst a nosit jen tak rozpuštěné kolem ramen. Tento v podstatě antistyl nevyžadoval žádnou zvláštní údržbu a úpravu, tedy pokud jste měly od přírody vlasy rovné jako hřebíky. V opačném případě je bylo nutné žehlit.

Yvonne Pokorná 11. května 2018

I když první prototypy žehliček na vlasy se objevily již na počátku 20. století, ženy se v 60. letech zbavovaly loken a kudrnatých vlasů tak, že používaly klasickou žehličku na prádlo. Tyto procedury pochopitelně neprobíhaly v profesionálních kadeřnických salonech, ale doma na žehlicích prknech. V té době šlo o oblíbený koníček, kterým si mladé dívky vyplňovaly svůj volný čas. Kamarádky se prostě sešly a navzájem si žehlily vlasy. Jedna dívka položila hlavu na žehlicí prkno a ta druhá jí opatrně přejížděla horkou žehličkou po rozprostřených kadeřích. Tímto způsobem ovšem ženy riskovaly, že si poškodí a spálí své vlasy.

V 70. a 80. letech se do módy zas vrátily objemné lokny a žehličky vystřídaly fény, kulmy či trvalá ondulace. Svou renesanci rovné vlasy zaznamenaly až v 90. letech s příchodem profesionálních keramických či teflonových žehliček na vlasy. Snímky z doby, kdy se vlasy rovnaly domácími žehličkami na prádlo, tak u dnešních čtenářů vzbudí spíše pobavený úsměv.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu