válkaČeskoslovenskoobjevy

Koncern Bayer vyráběl heroin a prodával ho jako lék

Koncern Bayer vyráběl heroin a prodával ho jako lék
Zdroj: thevintagenews.com

V roce 1874 C.A. Adler poprvé provedl syntézu diamorfinu přidáním dvou acetylových skupin molekul. Diamorfin je dnes znám pod názvem heroin. Adler poslal svou substanci na analýzu do Manchasteru F.M. Piercovi.

Tomáš Chalupa 11. ledna 2018

Pierce si zapsal do svého deníku, jak probíhaly pokusy. „Píchli jsme substanci mladým psům a králíkům. Byla pozorován velký úpadek, strach a nespavost. Oči byly citlivé, zorničky zúžené. U psů bylo pozorováno silné slinění.“ Ani Adler, ani Pierce ale s chemikálií nezískali pozornost žádného výrobce léčiv, a tak se dále syntéze heroinu nevěnovali.

Nezávisle na nich však dokázal heroin vyrobil Felix Hoffmann z německého farmaceutického koncernu Bayer v Elberfeldu. Právě Hoffmann a jeho nadřízený Heinrich Dresder dali nové látce jméno heroin podle německého slova heroisch, tedy hrdinský. Pod tímto názvem jej také firma uvedla na trh. Bayer vyráběl heroin mezi lety 1898 a 1910 jakožto náhradu morfinu k tišení bolesti. Měl také pomáhat proti kašli. Bayer tvrdil, že je zcela nenávykový.

V roce 1914 byl ale zákonem omezen prodej heroinu a dalších tišících opiátů. Jejich prodej byl možný pouze na recept. Zajímavé je, že součástí Versaillské smlouvy, která ukončila první světovou válku, byla i podmínka, že Bayer ztratí ochrannou známku na název heroin. Dnes je heroin považován ze nejvíce návykovou drogu a jeho výroba je přísně kontrolovaná po celém světě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu