válkaČeskoslovenskoobjevy

Koncept hexagonálního města byl pokrokový, ale v praxi příliš neuspěl

Koncept hexagonálního města byl pokrokový, ale v praxi příliš neuspěl
Zdroj: amusingplanet.com

Na Sicílii se nachází město Grammichele. Je to jedno z mála měst, které bylo postaveno na hexagonálním půdorysu. Při pohledu z výšky je zřejmé, že výstavba probíhala podle přesně daného plánu. Byl ale tento plán správný?

Tomáš Chalupa 25. června 2020

Grammichele bylo založeno po velkém zemětřesení v roce 1693. Přírodní katastrofa zcela zničila původní město jménem Occhialà, jehož obyvatelé uprchli a rozhodli se nedaleko založit město nové. Tím bylo právě Grammichele, v názvu se nachází jméno svatého Michala, který měl, jak místní věřili, chránit město před dalším zemětřesením.

Město bylo postaveno místním vladařem Carlo Maria Carafa Brancifortem, který si na jeho stavbu najal architekta Michele da Ferlu. Ten přišel s revolučním hexagonálním konceptem a Grammichele bylo první město na světě postavené na bázi šestiúhelníku. Da Ferla se ovšem zřejmě inspiroval u pevnosti Palmanova, která byla postavena na devítiúhelníkovém půdorysu. Grammichele bylo rozčleněno na šest sektorů, jejichž hranice tvoří šest hlavních ulic. V centru se nachází náměstí, pochopitelně opět šestiúhelníkového tvaru.

Hexagonálních měst je ovšem po světě velmi málo. Teoretik architektury Eran Ben-Joseph tvrdí, že ve 20. století si sice tento koncept získal velkou pozornost pro svoji modernost a praktičnost, ale existovalo jen velmi málo architektů, kteří na tomto půdorysu dokázali navrhnout velká města. Newyorský architekt Charles Lamb je velkým zastáncem tohoto konceptu a říká, že tento styl umožňuje tvořit nádherná města s dlouhými bulváry. Rakouský architekt Rudolf Mueller zase říká, že se díky tomu ušetří za materiál na kanalizacích a vodovodech. O prospěšnosti hexagonálního konceptu mluví i další autoři, tak proč je těchto měst tak málo?

Koncept je totiž velmi nepraktický v detailech, na které mnozí architekti nemyslí. Není jasné, jak se vlastně mají číslovat domy a ulice. Cizinci se bez mapy ve městě beznadějně ztratí. Dobře, to jsou zřejmě řešitelné a zástupné problémy, tím hlavním je údajně tlak developerů. Ti neradi staví domy s nepravidelnými úhly, což je bohužel u tohoto konceptu nezbytné. Místo pravoúhlých domů se musí stavět část domů s různými trojúhelníkovými stěnami, což stavbu značně prodražuje. „Hexagonální města jsou nádherná, ale celý koncept zkrátka funguje jen v teorii, a nikoliv v praxi,“ uzavírá Eran Ben-Joseph.

Další články

Zavří­t reklamu