válkaČeskoslovenskoobjevy

Koncentrační tábory vymysleli Britové, původně měly bohulibý účel

Koncentrační tábory vymysleli Britové, původně měly bohulibý účel
Zdroj: all-that-is-interesting.com
+ 17 fotek+ 18 fotek

Koncentrační tábory si většina lidí spojí s nacistickým Německem. Tento termín ale vymysleli Britové za Búrské války a také byli první, kdo skutečně začali tyto tábory stavět, aby vyhladili celý jeden národ.

Tomáš Chalupa 2. října 2017

Britové stavěli koncentrační tábory za Búrské války v jižní Africe. Původně mělo jít o tábory pro válečné uprchlíky. Tehdy se také poprvé objevilo slovo „koncentrák“ – mělo ovšem zcela jiný význam. Uprchlíci se měli koncentrovat na určitých místech, kde o ně mělo být postaráno. Jenže věci se velmi rychle vyvinuly jinak.

Jak Búrská válka zuřila se stále větší intenzitou, Britové začali používat mimořádně brutální metody. Uplatňovali taktiku spálené země. Vypalovali farmy, trávili studny, plenili a znásilňovali v nebývalém množství. Tábory začaly sloužit jako vězení pro celý národ Búrů. Uvězněno v nich bylo 115 tisíc lidí, 25 tisíc v nich zahynulo. Svět zděšeně přihlížel britském řádění.

Britové v Africe postavili stovku těchto táborů, čímž hravě předčili i Hitlera. Lidé hladověli, trpěli nemocemi a hromadně umírali za nečinného přihlížení Britů. 22 tisíc z mrtvých byly děti, které v táborech neměly naprosto žádnou šanci na přežití. O katastrofálních podmínkách v táborech se svět dozvěděl od fotografky Emily Hobhouseové, která je navštívila a nemohla děsivé výjevy dostat z hlavy. Mrtvé děti ležely všude kolem jako padlé květiny, jak sama řekla. Tábory označila za masovou vraždu dětí. „Člověk jen stojí a dívá se na tu hrůzu a nemůže dělat téměř nic.“

Britové koncentráky provozovali až do konce války, která znamenala porážku a téměř kompletní vyhlazení burské populace.

Búrské války (1880–1902) byly dvě války, které se odehrály mezi jihoafrickými republikami búrských osadníků (Transvaal a Svobodný stát Oranžsko) a Britským impériem, které si je nakonec za cenu těžkých ztrát podrobilo. Búrové jsou potomkové především nizozemských, vlámských a fríských kalvinistů, německých luteránů a francouzských hugenotů, kteří se usídlili v Jižní Africe v 17. a 18. století. Potomky historických Búrů jsou Afrikánci, jejichž pojmenování vzniklo od jazyka afrikaans, prvního jazyka tohoto národa.

Další články

Zavří­t reklamu