válkaČeskoslovenskoobjevy

Komtesa Emilia Platerová byla hrdinkou polského a litevského lidu

Komtesa Emilia Platerová byla hrdinkou polského a litevského lidu
Zdroj: ancientpages.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Není tak známá jako třeba Johanka z Arku, ale její jméno v Polsku nebo Litvě zná každý. Řeč je o národní hrdince Emilii Platerové, která bojovala v dobách, kdy Polsko a Litva společně vytvořily unii, ale země byla následně obsazena Ruskem.

Tomáš Chalupa 4. března 2019

Platerová byla litevská šlechtična, která se narodila v roce 1806 ve Vilnijusu do vysoce vlastenecké rodiny. Její rodiče se ale rozvedli, když jí bylo devět, a nejvíce času strávila se svými tetami a sestřenicemi. To paradoxně hodně ovlivnilo celý její život.

Už jako malá se naučila šermovat, střílet a jezdit na koni. Zejména v šermu velmi vynikala. V roce 1831 do Vilnijusu dorazily zprávy o povstání ve Varšavě proti ruské nadvládě. Listopadové povstání ale skončilo porážkou povstalců a ruská nadvláda se ještě více utužila.

Platerová se povstání účastnila v čele malého regimentu 280 pěšáků a 60 kavaleristů. Byla ale se svou jednotkou rychle objevena ruskými hlídkami a musela se i se svými vojáky stáhnout. Později se ale účastnila hned několika větších střetnutí s Rusy. Dostala dokonce velení nad 25. pěším praporem a dosáhla hodnosti kapitána.

Po porážce povstání většina Poláků překročila hranice do Pruska, kde byla internována. Platerová to ale odmítla a místo toho se snažila dostat do Varšavy, aby pokračovala v odboji. Při své cestě ale velmi vážně onemocněla. Zemřela 23. prosince 1831, na samém konci povstání.

Platerová byla mnohokrát zmiňována v literatuře, byla jedním ze symbolů Listopadového povstání. O její smrti informovaly noviny po celém Polsku a Litvě, ale i v zahraničí. Hrdinně bojující dívka byla příkladem pro mnohé další, ukázala, že i ženy mohou úspěšně válčit. To je ostatně téma, jež na jejím životě vždy velmi přitahovalo feministky, které její život studovaly. Platerová možná nebyla v pravém slova smyslu feministka, nejspíš by se tak sama nenazvala, ale byla velkou vlastenkou, která se dobrovolně zapojila do válečné vřavy, kde šlo o život. A odmítla opustit zemi i v době, kdy už porážka byla zjevná.

Další články

Zavří­t reklamu