Anděl Teofil v komedii Hrátky s čertem (1956). Touto rolí se Antonín Šůra nejvíc vepsal do podvědomí diváků.

Anděl Teofil v komedii Hrátky s čertem (1956). Touto rolí se Antonín Šůra nejvíc vepsal do podvědomí diváků. | zdroj: fdb.cz


Komik a bavič Antonín Šůra v Americe neuspěl, propadl hazardu a skončil tragicky

TÉMATA: herci | filmy | tragické osudy | československo

user-avatar

Václav Pokorný

30. 08. 2019 | 12:40

Skvělého českého komika Antonína Šůru známe především z role anděla Theofila ve filmu Hrátky s čertem. Když v roce 1968 dostal nabídku angažmá v zábavním podniku amerického Las Vegas, neodolal. Jeho účinkování však nebylo úspěšné. Poté propadl hráčské vášni a nakonec jeho život předčasně ukončila autonehoda na kanadské dálnici.

Antonín Šůra se narodil 25. srpna 1929 v Praze a už samotný start do života neměl snadný. Jeho otec byl totiž invalidní a matka jen obtížně vydělávala na živobytí prodejem květin v pouličním stánku. 

Divadlo mu učarovalo již v dětství. Chodíval mezi branické ochotníky, kde si jeho talentu povšiml rozhlasový režisér Jiří Vasmut. Antonínův přirozený přednes ho tak zaujal, že mu umožnil vystupovat v rozhlasových hrách. Jeho sen o herectví tím nabral ještě větších rozměrů, navíc mohl donést domů tu a tam nějakou tu korunu navíc. Přesto raději zůstal pevně nohama na zemi a vyučil se malířem pokojů a lakýrníkem, aby měl do budoucna zajištěnou obživu, kdyby přece jen ve světě lehkých múz neuspěl.

V roce 1947 nastoupil jako elév činoherního souboru Národního divadla a zároveň začal studovat herectví na pražské konzervatoři. Studia ale musel velmi brzy zanechat, protože se rodina bez jeho finančního přispění neobešla. Z první divadelní scény přešel do Divadla státního filmu a vzápětí se pro něj také našla příležitost před kamerou – ve filmu Čapkovy povídky, který natočil podle knižní předlohy Karla Čapka režisér Martin Frič, si zahrál starostova syna Míšu. A již v roce 1948 na něj čekala hlavní role, režisér Josef Mach ho obsadil v dobrodružném filmu pro mládež Na dobré stopě, jako junáckého vodáka Edu. Šůra začal být režiséry hojně obsazován, mimo jiné si zahrál například učedníka Pepíka Hoška ve válečném dramatu Otakara Vávry Němá barikáda či automechanika Jirku ve slavné veselohře Rodinné trampoty oficiála Tříšky, v hlavní roli se Sašou Rašilovem.

Filmových postav ztvárnil Antonín Šůra více než padesát. Po únoru 1948 ovlivnila jejich typ politická situace, takže hrál dělníky, traktoristu, svazáka, budovatelského referenta, účastníka volební schůze, vojáky… Tu a tam z toho některá role vybočila, například závodník Václav Vondřich v retrokomedii Alfréda Radoka o průkopnících motorismu Dědeček automobil či jeho nejspíš nejznámější postava, kudrnatý anděl Teofil v pohádce Hrátky s čertem

Osudu věčného představitele vedlejších postav se nezbavil ani v šedesátých letech, alespoň se ale dočkal bohatší škály charakterů. Na plátně se objevil jako trumpetista, řidič autobusu, překupník, vesnický radní, referent svazu mládeže, předseda dílenského výboru či fotograf, ale také coby zarostlý pistolník v legendární komedii Oldřicha Lipského Limonádový Joe. Naposledy stanul před kamerou v roce 1967 pod ‘taktovkou‘ Václava Vorlíčka jako reportér a francouzský policista v úspěšné komedii Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky.

V roce 1968 byl Antonín Šůra se svým estrádním kolegou angažován pro zábavné pořady v Las Vegas americkou uměleckou agenturou. Jejich vystoupení však nenalezlo u diváků dostatečnou a uspokojivou odezvu a angažmá skončilo. Šůra se poté chtěl vrátit domů, ale finanční tíseň mu to neumožnila. V proslulém městě hříchu totiž propadl hráčskému hazardu. Následně se začal živit jako malíř v partě Čechů, kteří stavěli rodinné domky. Zkoušel to i  s divadlem pod jménem Toni Shura. Jeho další životní osud se však naplnil již velmi brzo. 30. listopadu 1968 či (podle některých pramenů v roce 1969) zahynul na kanadské dálnici při těžké automobilové nehodě. 

 

user-avatar

Václav Pokorný

30. 08. 2019 | 12:40

Zavří­t reklamu