válkaČeskoslovenskoobjevy

Kolumbus v Americe zřejmě skutečně narazil na kanibaly

Kolumbus v Americe zřejmě skutečně narazil na kanibaly
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 7 fotek+ 8 fotek

V roce 1492 připlul Kryštof Kolumbus do Ameriky a podle svých zápisků zde později musel bojovat s kanibaly. Tato část jeho zápisků byla dlouho zpochybňována, ale podle nových zjištění měl zřejmě pravdu.

Tomáš Chalupa 5. července 2021

Kanibalové, kteří napadli jeho osídlení na Bahamách, byli z kmene Canibů. Canibové byl skutečně jihoamerický kmen, kterému se častěji říkalo Caribové. Tento kmen pocházející původně z povodí Amazonky dokázal doplout a usadit se na některých karibských ostrovech. Pokud slyšíte ve slovech podobu, pak není náhodná. Slovo kanibalové vzniklo právě od Canibů, stejně jako je název Karibiku odvozen od Caribů. A nitky všeho se scházejí právě u zápisků a deníků Kryštofa Kolumba.

Vědci dlouho ničemu z výše uvedeného nevěřili. Podle nich bylo otázkou, zda vůbec Canibové/Caribové existovali, a pokud ano, tak podle nich zřejmě na Bahamy nikdy nedopluli. Jenže archeologové provedli analýzu 100 lebek obyvatel Baham z období 800 – 1542 a zjistili, že kmeny Caribů zřejmě byly na Bahamách přítomny nejpozději v roce 1000. Kolumbus se tam s nimi mohl nepochybně setkat.

Složitější je to ovšem s kanibalismem, tedy pojídáním lidí. Žádné důkazy v tomto směru neexistují. Vědci připouštějí, že Caribové mohli jíst někdy maso svých nepřátel, ovšem v rámci rituálů, kdy jim mohla skrze tento akt přecházet do těla síla poražených nepřátel. Podobné zvyky mají i jiné kmeny, nebylo by to nic tak neobvyklého.

Thumbnail # Neandrtálci se kvůli klimatickým změnám uchylovali ke kanibalismu
Mohlo by Vás zajímat:

Neandrtálci se kvůli klimatickým změnám uchylovali ke kanibalismu

Kolumbovo tvrzení, že Canibové jedí lidské maso, mělo pro tento kmen velké důsledky. Španělská koruna chtěla s domorodými obyvateli na nově objevených územích alespoň z počátku nakládat vlídně, ovšem pod dojmem jeho informací stejně jako stížností církve, že se domorodci nechtějí nechat pokřtít a přistoupit na křesťanskou víru, bylo rozhodnuto, že jejich další osud bude znamenat otroctví. Jako Caribové a potencionální kanibalové byli označováni všichni domorodci na Bahamách, i když ke kmenu vůbec nepatřili. I pro ně měla tato politika velmi zlé důsledky.

Další články

Zavří­t reklamu