Na jak dlouho uvízl hrdina Phil v časové smyčce? Teorie fanoušků i samotných tvůrců se různí, ale jedno je jisté - na hodně dlouho.

Na jak dlouho uvízl hrdina Phil v časové smyčce? Teorie fanoušků i samotných tvůrců se různí, ale jedno je jisté - na hodně dlouho. | zdroj: wolfgnards.com


Kolikrát opakoval Bill Murray v kultovní komedii jeden den? Mohly to být desítky, ale i stovky let

TÉMATA: film | časová smyčka

user-avatar

Simona Knotková

12. 06. 2020 | 12:00

Představte si, že se nějakým záhadným způsobem čas přetočí zpátky a vy prožijete celý den od začátku. Budete vědět, co vás čeká, a vyvarujete se všem chybám. Taková představa vypadá na první pohled lákavě. Jak nám ale příkladně ukázal snímek Na Hromnice o den více z roku 1993, podobná časová smyčka se hravě může změnit v noční můru. Hlavní hrdina s tváří Billa Murrayho totiž prožívá jeden a tentýž den neustále a nedokáže se probudit do dalšího dne.

Kolikrát si musel moderátor počasí Phil Connors zopakovat Hromnice? Na to se pokoušelo najít odpověď už mnoho filmových nadšenců. Podrobnou teorii poskytl například bloger Wolf Gnards.

"Ve filmu je nejméně třicet šest odlišných scén včetně několika, ve kterých hrdina umírá. Možná jich je tam víc, ale je těžké určit, které momenty se odehrávají později ve stejném dni a které úplně jindy. Tak jako tak spousta dnů ukázaná není. Ze scény, kdy Billy Murray a Andy MacDowell hází karty do klobouku, se dozvídáme, že takový trik se lze naučit za šest měsíců. Naplánovat bankovní loupež může trvat aspoň měsíc. Co se týče hry na piano, ledového sochařství nebo francouzštiny, tempo učení je individuální. Třeba byl zázračným dítětem. Mohlo mu ale taky trvat šest set let, než se z něj stal solidní sochař. Řekněme, že průměrnému člověku zabere tři roky, než se naučí hrát na piano, takže by průměrnému člověku mohlo podobně dlouho trvat i sochařství. Co když se ale naučil hrát jen jeden song? Co když se naučil jen vytesat tvář Andy MacDowell? Zůstaňme ale tedy u tří let. A nemohl dělat obojí zaráz, protože ledová socha zabere kolem osmi hodin práce denně, a pak by už zbývalo pouze malé okno k výuce hry na klavír. Naučit se francouzsky mu mohlo trvat dejme tomu dva roky," přemítá ve svém blogovém příspěvku muž.

Nakonec dospěl k číslu osm let, osm měsíců a šestnáct dní. To se přibližuje deseti rokům, o kterých mluvil scenárista a režisér filmu Harold Ramis. Na základě zmiňované fanouškovské teorie se však rozhodl svůj výrok poupravit, a dokonce ještě přidal několik dekád navíc.

"Myslím, že desetiletý odhad je příliš krátký. Trvá nejméně deset let stát se dobrým v čemkoliv. Když k tomu připočteme dobu nečinnosti a zavádějící roky, muselo to být nejméně třicet nebo čtyřicet let," napsal filmař v emailu adresovaném webu Heeb.

Mimochodem, první verze scénáře prý dokonce pojednávala o časovém úseku v rozsahu deseti tisíc let!

user-avatar

Simona Knotková

12. 06. 2020 | 12:00

Zavří­t reklamu