válkaČeskoslovenskoobjevy

Kolie přivedla k životu utopeného námořníka, prý byla předlohou známé Lassie

+ 2 fotky+ 3 fotky

Příběh kolie, která ve sklepě městečka Lyme Regis zachránila život britskému námořníkovi Johnu Cowanovi z bitevní lodě HMS Formidable, inspirovala údajně jistého Erica Knighta. Ten v roce 1938 napsal knihu Lassie se vrací domů.

Tomáš Chalupa 13. ledna 2015

Bitevní loď HMS Formidable torpédovala krátce po půlnoci na Nový rok 1. ledna 1915 německá ponorka. Bitevník proplouval kanálem La Manche a šel velmi rychle pod vodu. Na hladinu se posádce podařilo spustit jen dva záchranné čluny. Zemřelo 547 mužů, zachránily se jen dvě stovky. Byl mezi nimi i starší námořník John Cowan.

Cowan měl štěstí, že se dostal do jednoho ze dvou záchranných člunů. Ovšem byl silně promrzlý a podobně jako většina ostatních byl sotva při životě. Proudy zanesly člun na pobřeží poblíž anglického městečka Lyme Regis. Tam jej objevili místní lidé. Námořníky přenesli do hospody patřící jistému Tommymu Atkinsovi. Zatímco o přeživší se snažili co nejlépe postarat, mrtvé umístili do sklepa, který sloužil jako provizorní márnice. Cowan nejevil známky života, a tak skončil ve sklepě.

Atkins měl kolii, která stále pobíhala kolem ležícího Cowana a začala mu lízat obličej a ruce. Dokonce se svým tělem přitiskla na jeho obličej. V tu chvíli přišel Cowan k sobě. Jaké bylo překvapení lidí nahoře v hospodě, když se ze sklepa vynořil Cowan, asi není těžké uhodnout. Cowan prohlásil, že mu život zachránila právě Atkinsova kolie. Díky podchlazení byl v těžkém šoku, a pokud by ležel ve studeném sklepě ještě nějakou dobu, z komatu by se neprobral.

Příběh o Cowanovi se údajně začal šířit mezi lidmi a mohl ho slyšet i tehdy osmnáctiletý Eric Knight. Žádné důkazy o tom sice nejsou, ale v Lyme Regis to berou jako fakt a v příběhu o Lassie vidí jednoznačnou inspiraci kolií, která zachránila Cowana.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu