válkaČeskoslovenskoobjevy

Kolibříci vidí barvy, které lidské oko nikdy nespatří

Kolibříci vidí barvy, které lidské oko nikdy nespatří
Zdroj: messagetoeagle.com

V porovnání s kolibříky by se lidé dali označit skoro za barvoslepé. Tito drobní ptáčci totiž dokážou vidět barvy, které lidské oko nikdy neuvidí a člověk si je může maximálně tak představit.

Tomáš Chalupa 26. června 2020

Celé kouzlo je v tom, že zornička kolibříků je, na rozdíl o člověka, schopna vidět i ultrafialové záření. Lidské oko vnímá barvy, které jsou složené ze třech základních – červené, modré a zelené. Kolibříci mají ještě ultrafialové záření, což ale není jen jedna barva navíc, je to celé barevné spektrum. Mohou vidět ultrafialovou v kombinaci se zelenou nebo červenou nebo jakoukoliv jinou barvou. Ultrafialová a zelená pro lidské oko vypadá jednoduše jako zelená. Kolibříci vidí barvu, kterou je těžké popsat.

Je to mix barev, nebo je to nějaká úplně nová barva? Vlastně to nevíme,“ říká k tomu David Ionouye z univerzity v Marylandu. Vědci se domnívají, že schopnost vidět i další mimospektrální barvy nebo UV záření není zdaleka výsadou jen kolibříků, ale že tuto schopnost mají také některé ryby, plazi nebo i savci. „Podle mého názoru ji měli i dinosauři,“ dodává Ionouye.

Kolibříci nejsou zajímaví jen svým unikátním zrakem, ale také metabolismem, který je extrémně rychlý. S výjimkou hmyzu mají kolibříci za letu nejrychlejší metabolismus ze všech živočichů. Právě díky němu mohou dosahovat tak vysoké frekvence mávání křídel. Jejich srdce přitom bije rychlostí až 1260 tepů za minutu. Ze všech obratlovců spotřebovávají největší množství kyslíku na gram své váhy (až 68 cm3 za hodinu). Této vskutku rekordní hodnoty můžou dosáhnout díky velkému povrchu plic a velkému srdci. Kolibříci jsou zkrátka jeden z nejzajímavějších druhů ptáků, kteří předčí člověka v mnoha ohledech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu