válkaČeskoslovenskoobjevy

Kolibříci mají unikátní schopnost, jak se vyhnout nárazu

Křídla kolibříků mávnou 50krát za vteřinu a tito malí ptáčci tak dokáží letět rychlostí až 90 km/h. Právě svým osobitým hmyzím způsobem letu stejně jako svými pestrými barvami se zapsali do povědomí lidí. Kolibříci jsou ale zajímaví ještě z jiného hlediska.

Tomáš Chalupa 2. srpna 2016

Při rychlosti letu kolem 90 km/h je velké riziko srážky s jiným objektem. Kolibříci proto mají speciální schopnost, které se říká vnímání rychlostních vzorců. Jde o to, že svým zrakem vnímají, stejně jako třeba řidič auta, jakou rychlostí je míjejí objekty kolem nich. Z toho pak odvozují jejich vzdálenost. Strom, který je mine za vteřinu, je mnohem blíže než strom, který je mine za deset vteřin.

Je to velmi nedokonalý systém, na který se rozhodně nedá spolehnout. Stačí se podívat, jak mouchy narážejí do zdí a oken. I ty přitom využívají tuto schopnost. Vědci proto chtěli zjistit, co dělá kolibřík jinak, že v jeho případě mu tato schopnost umožňuje vyhnout se srážkám. Provedli proto experiment, ve kterém dali kolibříka do pětimetrového tubusu a na jednu stranu umístili krmítko se sladkou vodou. Na stěnu tubusu pak promítali vzorce pohybující se různými směry a různou rychlostí. Na ty však kolibříci nijak nereagovali. Místo toho reagovali na to, když se objekty kolem nich zvětšovaly. Právě to jim indikovalo, že se blíží kolize.

Tato strategie je mnohem účinnější než odvozování vzdálenosti od rychlosti míjení. Sledují velikost objektů kolem sebe a to, jak se jejich velikost mění. Výzkum se možná může zdát zbytečný, ale zdaleka tomu tak není. Stále se hledají bezpečnější způsoby, jak by se mohly drony nebo auta řídit samy, a právě inspirace v ptačí říši by měla podle vědců pomoci najít řešení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu