válkaČeskoslovenskoobjevy

Kolem smrti Anny Frankové se vznáší tajemství. Zemřela prý dříve, než se myslelo

Kolem smrti Anny Frankové se vznáší tajemství. Zemřela prý dříve, než se myslelo
Zdroj: huffingtonpost.com

Patnáctiletá Anna Franková zemřela v koncentračním táboře Bergen-Belsen na tyfus jen dva týdny před tím, než tábor osvobodili Britové. Po celý svůj pobyt si vedla deník, který vyšel jako kniha, stal se světovým bestsellerem a z Anny Frankové udělal jeden z hlavních symbolů utrpení lidí v holokaustu. Nyní se vědci domnívají, že smrt nastala mnohem dříve, než přišla záchrana.

Tomáš Chalupa 2. dubna 2015

Nizozemští vědci provedli nové šetření a přišli na to, že Anna Franková nezemřela na konci března roku 1945, ale už někdy v průběhu února. Jde o detail, který nemění nic na skutečnosti, že Anna Franková válku nepřežila, protože na jejím konci zemřela na tyfus. Jenže dosud se mělo za to, že zemřela pouhé dva týdny před příjezdem Britů do tábora. Zdálo se to jako opravdová krutost osudu. Pouhých čtrnáct dní ji dělilo od lékařské péče a záchrany. Tento moment byl často zdůrazňován a dokládal fakt, že smrt si vybírala svou daň i v posledních dnech války.

Nizozemští historikové ale znovu prozkoumali archivy a záznamy z výpovědí očitých svědků, kteří se v Bergen-Belsenu s Frankovou potkali, a došli k závěru, že zemřela dříve. „Když se řekne, že zemřela na konci března, vyvolává se tím dojem, že mohla být zachráněna, pokud by žila jen o několik dní déle. Bohužel toto není pravda,“ říká Erika Prinsová, která nový výzkum u příležitosti sedmdesátého výročí smrti Anny Frankové vedla. Přesto ani nyní nelze stanovit přesný den úmrtí. Jisté je, že to bylo někdy v únoru, tedy dva měsíce před příjezdem Američanů. Prinsová vyslechla ženu, která byla uvězněna v Bergen-Belsenu, Rachel van Amerongenovou. Ani ona ale neznala přesný den smrti. „Jednoho dne byla prostě pryč,“ řekla výzkumníkům van Amerongenová.

Deník Anny Frankové byl přeložen do desítek světových jazyků a stal se bestsellerem. Byl mementem utrpení Židů v koncentračních táborech. Přesto se našlo několik pseudoodborníků, kteří se snažili pravost deníku zpochybnit a tvrdili, že jej Anna Franková nikdy nenapsala. Ovšem jejich argumenty jsou nevěrohodné a jejich hlasatelé patří většinou ke skupině antisemitistů a popíračů holokaustu jako takového.

Další články

Zavří­t reklamu