válkaČeskoslovenskoobjevy

Kolem jezera Lonar jsou podivné magnetické síly, co je příčinou této anomálie?

Kolem jezera Lonar jsou podivné magnetické síly, co je příčinou této anomálie?
Zdroj: messagetoeagle.com

Kolem indického jezera Lonar se děje něco podivného. Jezero s průměrem 120 metrů má téměř dokonalý kruhový tvar. Podle odborníků ale geologicky do oblasti vůbec nesedí a navíc kolem něj byly detekovány podivné magnetické anomálie.

Tomáš Chalupa 19. prosince 2017

Jezero Lonar se nachází čtyři hodiny jízdy od Aurangabádu v západoindickém státě Maharaštra. Není příliš turisticky navštěvované, většina západních turistů o něm totiž vůbec neví. Přitom to byl právě člověk ze Západu, přesně britský důstojník C.J. Alexander, kdo tuto vodní perlu v roce 1823 objevil.

Jezero je opravdu plné záhad. Počínaje jeho vodou, která není rozhodně běžná, přes samotné jezero, které z geologického hlediska do oblasti vůbec nepatří a vypadá, jako by ho sem někdo uměle přemístil. Dokonce NASA se zajímá o to, jak takové jezero vůbec může existovat.

Jezero je 150 metrů hluboké a jeho přesný kruhový tvar může být důkazem magnetických sil, které na něj působí. Kolem jezera bylo také zaznamenáno několik elektromagnetických rušení.

Podle odborníků jezero mohlo vzniknout po dopadu meteoritu. V místě se vytvořil kráter, který se zalil vodou. Materiál, který přilétl z vesmíru, bývá obecně více magnetický než pozemské horniny. Geologové našli v jezeře fragmenty, které byly zcela zjevně formovány za velmi vysokého tlaku. Byly také nalezeny neobvyklé minerály, jako například maskelynit, což je druh přírodního skla vznikající za vysokých teplot a tlaků.

Podle vědců je tedy dost důkazů pro teorii o dopadu velkého meteoritu o hmotnosti zhruba 2 miliony tun, který letěl rychlostí 90 000km/h. Kdy přesně mělo k tomuto nárazu dojít, není úplně jisté. Vědci stáří této epické srážky odhadují na období před 50 000 lety.

Lonar je největší kráterové jezero na Zemi. Je to svým způsobem astronomický zázrak a současně také nádherné jezero, jakých se na naší planetě mnoho nenachází. Pro vědce zde však zůstává stále mnoho nevyřešených záhad a otázek, třeba jaké měl dopad tak velkého meteoritu důsledky na život v oblasti a proč nezpůsobil takovou zkázu, jako meteorit, který přinesl zkázu dinosaurům?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu