válkaČeskoslovenskoobjevy

Kolaboroval Putinův otec (ten vlevo) s nacisty? A dědeček o tom mlčel

Kolaboroval Putinův otec (ten vlevo) s nacisty? A dědeček o tom mlčel
Zdroj: Wikicommons

Putinův dědeček z otcovy strany Spiridon Ivanovič byl natolik vyhlášeným kuchařem, že vařil pro komunistické špičky. Jeho prvním zákazníkem byl samotný zakladatel komunistického Sovětského svazu Vladimír Iljič Lenin, po jehož smrti v roce 1924 sloužil ovdovělé Naděždě Krupské.

Emil Francz 6. září 2014

Později připravoval pokrmy i pro Leninova následníka Stalina na jeho dači v moskevské oblasti. Vzhledem ke Stalinově paranoidnímu strachu ze zavraždění se musel Putinův děd na tomto postu těšit obzvlášť velké důvěře. Papalášům vyvařoval ještě v důchodovém věku, když pobýval v jednom z rekreačních středisek komunistické strany. V té době jej tam navštěvoval mladý Putin. Na svého dědečka vzpomíná jako na velmi mlčenlivého muže. To zřejmě jeho zaměstnavatelé oceňovali.

Slavný Stalinův kuchař a Putinův děd Spiridon Ivanovič Putin

Kolaboroval jeho otec s nacisty?

Jablko nepadá daleko od stromu, i Putin senior pracoval pro NKVD (pozdější KGB). Na frontu se přihlásil jako dobrovolník a byl přidělen k demoličnímu praporu, který měl za úkol provádět sabotáže. Byl vážně zraněn. Před nějakým časem zveřejnila polská média fotografii z roku 1944, kterou v Londýně objevil bývalý agent KGB Viktor Suvorov. Je na ní zachycen Putinův otec (úplně vlevo) při poradě s německými esesáky a kozáky.

Z nalezených dokumentů vyšlo najevo, že Vladimir Spiridonovič přešel během války na stranu Němců a vstoupil do jednotek Vlasovců, kteří pod vedením generála Vlasova bojovali proti sovětskému komunistickému režimu. Ruská média pak stvořila svoji verzi příběhu, v níž Putinova otce přirovnávala k oblíbené televizní postavě ruského agenta Otto von Stirlitze, který infiltroval nacistické tajné služby.

Myl se vůbec?

Po válce se Putinovi rodiče přestěhovali z vesnice ve Tverské oblasti do Leningradu, který se zvolna vzpamatovával z 900 dní trvajícího obléhání nacistickými vojsky, během nějž přišlo o život milion lidí. Bydleli v krysami zamořeném domě z 19. století, v bytě, o nějž se dělili s dalšími dvěma rodinami, takže záchod i kuchyň měli společné.

Mladý Putin v beranici (1976)

Mladý Putin v beranici (1976)

Koupelna chyběla, a tak se malý Voloďa buď myl nad suchým záchodem na schodišti, anebo s rodiči navštěvoval nedaleké lázně. Vodu si museli ohřívat na plynovém hořáku.

Pionýr, nebo chuligán? „Byl jsem chuligán, ne pionýr,“ přiznal v jednom ze svých rozhovorů pro média samotný Putin. Až do šesté třídy byl jedním z mála dětí ve třídě, které nebyly členy pionýrské organizace, kam jinak vstupovaly všechny děti.

Teenager Putin

Putina nepřijali, byl obávaný rváč. „Jakmile ho někdo urazil nebo se ho nějak dotkl, Voloďa na něj okamžitě skočil, škrábal ho, kousal, rval mu vlasy po celých chumáčích… Zkrátka dělal všechno, aby si ho ten druhý už nikdy nedovolil ponižovat,“ uvedl pro Newsweek jeden z bývalých spolužáků ruského prezidenta.

Putin při tréninku juda

Putin při tréninku juda

To podle ruského publicisty a politologa Andreje Piontkovského z Putina udělala ulice, lépe řečeno dvůr mezi činžáky. „Leningradský dvůr, kde chlapec z chudé rodiny vyrůstal, bylo to místo, kde se naučil znát život. Obyčejný dvůr 50. a 60. let s brutálními rvačkami, dětskými pouličními gangy a kultem síly. Aby v tomhle ovzduší přežil, musel být drobný, hubený Vovka mazaný a brutální, aby vypadal silný, protože jinak by byl oblíbeným cílem a trpěl by bitím i komplexem méněcennosti,“vysvětlil publicista. Sám Putin v jednom ze svých rozhovorů přirovnal prostředí městských dvorů v Petrohradě k džungli. Aby na dvoře obstál, musel používat tvrdé pěsti.

Další články

Zavří­t reklamu