Hrdina z lodi HMS Amethyst | zdroj: internet


Kocour Simon dostal válečnou medaili, chránil zásoby v poškozené lodi

TÉMATA: druhá světová válka | anglie | mořeplavba

Britská šalupa HMS Amethyst se v roce 1949 ocitla v opravdu nepříjemné situaci. Uvízla na řece Jang-ce obklíčena jednotkami komunistů a především jejich dělostřelectvem. Incident na řece Jang-ce, jak se tato událost nazývá, se stal symbolem hrdinství britských námořníků, ale také jejich statečného kocoura.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 12. 2014 | 01:00

Loď HMS Amethyst byla za plavby po řece napadena komunistickým dělostřelectvem a poškozena natolik, že musela najet na břeh. Loď byla uvězněna, s mnoha mrtvými a zraněnými na palubě. K lodi se nemohla dostat žádná jiná britská plavidla ani jednotky, a tak byla odkázána jen na své zásoby.

Rozstřílený HMS Amethyst na řece Jang-ce

Jenže jako v podstatě na každé lodi, i na HMS Amethyst řádily krysy. Obléhání lodi trvalo už tři měsíce a nikdo nevěděl, kdy skončí, a proto se rozhodně nemohlo plýtvat potravinami. Lodní kocour a maskot posádky Simon byl zraněn šrapnelem, ale každý den vynášel z podpalubí další a další mrtvé krysy. Bylo jasné, že nebýt jeho, potraviny by byly z velké části snědeny krysami. Každý námořník dobře ví, co dokáží udělat krysy, pokud se dostanou do skladiště potravin. Jenže Simon je doslova masakroval a zabránil jim tak napáchat větší škody. 

Na palubě byl i kocour Simon

Posádka mu byla za jeho statečnost vděčná. Když se po více než třech měsících povedlo Amethystu opravit stroje, v noci odplout z obklíčení a doplout na britskou základnu, Simona ihned navrhli na medaili Marie Dickinové. Ta se uděluje jen zvířatům. Jejími držiteli jsou například 3 koně, 29 psů nebo 32 holubů. Ale zástupce koček je jediný – kocour Simon. Jenže zraněný Simon zemřel v karanténě jen pár týdnů poté, co Ametyst doplul domů.

HMS Amethyst se slavnostně vrací domů

Byl pohřben s veškerými vojenskými poctami na vojenském hřbitově v Ilfordu. „Není pochyb o tom, že Simon byl výjimečný kocour, milovaný a uznávaný posádkou Amethystu,“ řekl na jeho pohřbu Jan McLoughlin, ředitel organizace, která medaile uděluje.

Simonův hrob na zvířecím válečném hřbitově

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 12. 2014 | 01:00

Zavří­t reklamu