válkaČeskoslovenskoobjevy

Kocour Simon dostal válečnou medaili, chránil zásoby v poškozené lodi

Kocour Simon dostal válečnou medaili, chránil zásoby v poškozené lodi

Britská šalupa HMS Amethyst se v roce 1949 ocitla v opravdu nepříjemné situaci. Uvízla na řece Jang-ce obklíčena jednotkami komunistů a především jejich dělostřelectvem. Incident na řece Jang-ce, jak se tato událost nazývá, se stal symbolem hrdinství britských námořníků, ale také jejich statečného kocoura.

Tomáš Chalupa 5. prosince 2014

Loď HMS Amethyst byla za plavby po řece napadena komunistickým dělostřelectvem a poškozena natolik, že musela najet na břeh. Loď byla uvězněna, s mnoha mrtvými a zraněnými na palubě. K lodi se nemohla dostat žádná jiná britská plavidla ani jednotky, a tak byla odkázána jen na své zásoby.

Rozstřílený HMS Amethyst na řece Jang-ce

Rozstřílený HMS Amethyst na řece Jang-ce

Jenže jako v podstatě na každé lodi, i na HMS Amethyst řádily krysy. Obléhání lodi trvalo už tři měsíce a nikdo nevěděl, kdy skončí, a proto se rozhodně nemohlo plýtvat potravinami. Lodní kocour a maskot posádky Simon byl zraněn šrapnelem, ale každý den vynášel z podpalubí další a další mrtvé krysy. Bylo jasné, že nebýt jeho, potraviny by byly z velké části snědeny krysami. Každý námořník dobře ví, co dokáží udělat krysy, pokud se dostanou do skladiště potravin. Jenže Simon je doslova masakroval a zabránil jim tak napáchat větší škody.

Na palubě byl i kocour Simon

Na palubě byl i kocour Simon

Posádka mu byla za jeho statečnost vděčná. Když se po více než třech měsících povedlo Amethystu opravit stroje, v noci odplout z obklíčení a doplout na britskou základnu, Simona ihned navrhli na medaili Marie Dickinové. Ta se uděluje jen zvířatům. Jejími držiteli jsou například 3 koně, 29 psů nebo 32 holubů. Ale zástupce koček je jediný – kocour Simon. Jenže zraněný Simon zemřel v karanténě jen pár týdnů poté, co Ametyst doplul domů.

HMS Amethyst se slavnostně vrací domů

HMS Amethyst se slavnostně vrací domů

Byl pohřben s veškerými vojenskými poctami na vojenském hřbitově v Ilfordu. „Není pochyb o tom, že Simon byl výjimečný kocour, milovaný a uznávaný posádkou Amethystu,“ řekl na jeho pohřbu Jan McLoughlin, ředitel organizace, která medaile uděluje.

Simonův hrob na zvířecím válečném hřbitově

Simonův hrob na zvířecím válečném hřbitově

Další články

Zavří­t reklamu