Vikingové kočky uctívali a měli je za posvátná zvířata.

Vikingové kočky uctívali a měli je za posvátná zvířata. | zdroj: messagetoeagle.com


Kočky za dob Vikingů byly posvátnými zvířaty

TÉMATA: kočky | vikingové

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 01. 2017 | 09:30

Jako mnoho jiných civilizací, i Vikingové uctívali kočky jako posvátná zvířata. Věnovat kočku někomu jako dar, znamenalo výraz nejvyšší úcty. Proto se kočky dávaly zejména při svatbách.

Kočka byl velmi vzácný a posvátný tvor, takže není divu, že s nimi Vikingové cestovali na svých zámořských výpravách. Nebylo možné jen tak nechat kočku na pevnině, už proto, že to bylo velmi drahé zvíře a zdaleka ne každý si ji mohl pořídit. 

Při vykopávkách u dánského Aalborgu našli archeologové ostatky dvou koček. Jsou to jedny z nejstarších pozůstatků těchto zvířat, jaké kdy byly vůbec nalezeny. Tyto kočky doputovaly do Dánska s Římany, kteří pronikli až k severnímu Jutlandu.  Každopádně je jisté, že Vikingové nepoužívali kočky jen jako lovce myší a dalších škůdců, ale jako statusové symboly a posvátná zvířata. Jejich bohyně Freya byla často vyobrazována na válečném voze taženém velkými kočkami. 

Původ koček v Evropě je stále trochu zahalen tajemstvím. Podle nejnovějších studií se sem dostaly z Egypta. Jenže současné kočky mají blízko spíše ke kočkám z Blízkého Východu, z oblasti starověké Mezopotámie. Kočky se odtud šířily doslova do všech směrů, mezi jiným i do Číny. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 01. 2017 | 09:30

Zavří­t reklamu