válkaČeskoslovenskoobjevy

Kočky za dob Vikingů byly posvátnými zvířaty

Kočky za dob Vikingů byly posvátnými zvířaty
Zdroj: messagetoeagle.com

Jako mnoho jiných civilizací, i Vikingové uctívali kočky jako posvátná zvířata. Věnovat kočku někomu jako dar, znamenalo výraz nejvyšší úcty. Proto se kočky dávaly zejména při svatbách.

Tomáš Chalupa 19. ledna 2017

Kočka byl velmi vzácný a posvátný tvor, takže není divu, že s nimi Vikingové cestovali na svých zámořských výpravách. Nebylo možné jen tak nechat kočku na pevnině, už proto, že to bylo velmi drahé zvíře a zdaleka ne každý si ji mohl pořídit.

Při vykopávkách u dánského Aalborgu našli archeologové ostatky dvou koček. Jsou to jedny z nejstarších pozůstatků těchto zvířat, jaké kdy byly vůbec nalezeny. Tyto kočky doputovaly do Dánska s Římany, kteří pronikli až k severnímu Jutlandu. Každopádně je jisté, že Vikingové nepoužívali kočky jen jako lovce myší a dalších škůdců, ale jako statusové symboly a posvátná zvířata. Jejich bohyně Freya byla často vyobrazována na válečném voze taženém velkými kočkami.

Původ koček v Evropě je stále trochu zahalen tajemstvím. Podle nejnovějších studií se sem dostaly z Egypta. Jenže současné kočky mají blízko spíše ke kočkám z Blízkého Východu, z oblasti starověké Mezopotámie. Kočky se odtud šířily doslova do všech směrů, mezi jiným i do Číny.

Další články

Zavří­t reklamu