Kočky byly zdatné mořeplavkyně po boku Vikingů

Kočky byly zdatné mořeplavkyně po boku Vikingů | zdroj: sciencealert.com


Kočky se plavily s Vikingy na jejich dalekých plavbách

TÉMATA: kočky | starověk | vikingové

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 09. 2016 | 09:00

Vědci zjistili, že kočky byly domácími mazlíčky u dávných farmářů, námořníků a dokonce i Vikingů. Ukázaly to výsledky první velké studie kočičí DNA.

Studie zkoumala DNA 209 koček, které žily před 15 000 až 6 500 lety, tedy velmi dávno. Jejich ostatky byly posbírány z více než 30 míst v Evropě, Africe a na Středním východě. "Neznáme historii dávných koček. Neznáme jejich původ, nevíme, jak došlo k jejich rozšíření," říká  Eva-Maria Geiglová z francouzského výzkumného týmu. 

Zkoumáním DNA koček vědci došli k závěru, že kočky prošly hned dvěma masivními vlnami rozšíření. První z nich je více známá. Kočky byly součástí zemědělských společností ve Středomoří. Kočky se živily hlodavci, kteří zase žili z obilí těchto společenství od Egypta přes Turecko až po severní Afriku. Druhá vlna je spojená s námořními cestami. Námořníci, farmáři a Vikingové si na své cesty po moři s sebou brali kočky. Lidé měli kočky na palubách lodí rádi, protože chránily zásoby před krysami. Vědci našli kočičí ostatky například na místě vykopávek z doby Vikingů v severním Německu. 

Zatímco mapa domestikace a rozšíření psů je velmi podrobná a vědci mají ve všech podstatných věcech jasno, u koček bylo zjištění, že se plavily s dávnými mořeplavci, velkým překvapením. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 09. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu