válkaČeskoslovenskoobjevy

Kočky nejsou antisociální zvířata, jak jsme si mysleli. Záleží na člověku

Kočky nejsou antisociální zvířata, jak jsme si mysleli. Záleží na člověku
Zdroj: Profimedia.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky

Kočky obvykle mají pověst povýšených a odměřených tvorů. Nedávný výzkum ovšem ukázal, že tato nechvalná proslulost je naprosto neopodstatněná. Kočka svojí podstatou není antisociální, jde o to, jak se k nim chováme my lidé.

Yvonne Pokorná 8. května 2021

Vědci z Oregonské státní univerzity do svého výzkumu zapojili 46 koček, které podrobili dvěma experimentům, aby pozorovali, jak reagují na lidskou společnost. Kupodivu zjistili, že kočky raději tráví čas s osobou, která je nadšená jejich přítomností a věnuje jim pozornost, nežli s tím, kdo je ignoruje. Ty, kdo nemají kočky zrovna v lásce, pak jistě překvapí, jak moc se tato zvířata dovedou s lidmi družit.

“Výzkumná stuide naznačuje, že kočky domácí zaznamenávají míru lidské pozornosti a v reakci na to mění své chování, což demonstruje, jak jsou citlivé vůči sociálním podnětům ze strany člověka,” vysvětlují autoři studie publikované v časopise Behavioral Processes.

V prvním ze dvou experimentů strávily kočky (napůl domácí zvířata, napůl z útulku) dvě minuty s osobou, která seděla na podlaze a nehýbala se. Další dvě minuty se stejnou osobou, která stále seděla na podlaze, ale již jí bylo povoleno kočku k sobě přivolat a mazlit se s ní, když se přiblížila. Druhý ze dvou experimentů zahrnoval stejné procesy, ale s tentokrát s kočičími domácími mazlíčky a jejich majiteli.

„V obou skupinách jsme zjistili, že [kočky] trávily podstatně více času s lidmi, kteří jim věnovali pozornost, než s lidmi, kteří je ignorovali,“ uvedla vedoucí autorka studie Kristyn Vitale pro The Washington Post.

Je zjevné, že kočky z útulku častěji než opečovávaní mazlíčci vyhledávaly lidskou pozornost, a to i tehdy, když si jich člověk nevšímal. To může odrážet větší potřebu pozornosti v důsledku tvrdšího odchovu nebo to, že díky životu v útulku se staly méně obezřetnými vůči neznámým lidem, tvrdí autoři studie. Jejich výzkum v podstatě potvrzuje jiné studie, které prokázaly citlivost koček na lidské podněty.

„Celkově lze říci, že schopnost reagovat na lidské podněty zřejmě přispěla k úspěšné domestikaci koček stejně jako psů,” konstatují ve své zprávě vědci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu