Kočičí muž zachraňuje opuštěné kočky v rozvalinách Aleppa | zdroj: youtube.com


Kočičí muž zůstává v rozbombardovaném Aleppu, aby se staral o kočky

TÉMATA: aleppo | válka v sýrii | zvířata | kočky

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 10. 2016 | 10:30

Aleppo je asi to poslední místo na světě, kde by chtěl normální člověk žít. Kdo může, prchá z rozbombardovaného města pryč. Ne tak Mohamed Džalíl, zvaný Kočičí muž. Ten z města nechce ani za nic. Má tu totiž důležitý úkol.

Džalíl se stará o opuštěné kočky, kterých je město plné. Jak lidé začali prchat před válkou a postupujícími vojsky, nechávali za sebou své domácí mazlíčky, zejména pak kočky. Ty bloudí v rozvalinách města a snaží se přežít. " Na začátku jich bylo dvacet nebo třicet, teď po jednom roce jich je určitě přes stovku," říká Džalíl.

Stanice BBC zdokumentovala dojemný moment, kdy za Džalílem přišla malá holčička, aby mu svěřila svou kočku před tím, než s rodinou utekla do Turecka. "Hodně plakala, když mi jí dávala. Tak jsem jí pak začal posílat fotky té kočičky do Turecka. Ona mě o to velmi prosila. Říkala, že se pro ni určitě jednou vrátí, ať se o ní dobře starám," vzpomíná Džalíl.

Džalíl však nezachraňuje jen kočky, ale také lidi. Působí aktivně v několika organizacích, které se snaží udržet život v Aleppu a provádějí záchranářské práce. Pomohl vyprostit už mnoho lidí z trosek rozbombardovaných domů. Tento muž je důkazem toho, že lidskost zasívá své semínko i v těch nejhorších podmínkách a že i uprostřed nejhorší války současnosti je možné najít oporu v druhém člověku. Kočičí muž Aleppo opustit nehodlá, ať se v něm bude dařit sebehůř. Je stále mnoho lidí a koček, kteří ho potřebují. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 10. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu