válkaČeskoslovenskoobjevy

Kněžna dokonalosti Grace Kellyová: čím to, že ji lidé stále zbožňují?

+ 6 fotek+ 7 fotek

Od její tragické autonehody uplynulo již 35 let, přesto si svět bezchybně krásnou tvář hollywoodské ikony a monacké kněžny Grace stále připomíná. Dodnes je považována za jednu z nejkrásnějších hereček Hollywoodu. Když britský filmový časopis Empire v roce 1995 sestavoval žebříček 100 nejvíce sexy hvězd v dějinách kinematografie, Grace Kellyovou umístil mezi prvních pět. Americký filmový institut ji zase zařadil mezi 15 nejvýznamnějších filmových hereček všech dob. Její filmová kariéra přitom trvala jen šest let, během nichž si herečka stihla zahrát v 11 filmech.

Yvonne Pokorná 14. září 2017

Svatbou s monackým knížete Rainierem III. v roce 1956 ukončila Grace Kellyová svoji filmovou kariéru a s půvabem a elegancí sobě vlastní vplula do role monacké kněžny. Hned po svatbě její manžel zakázal v monackém knížectví promítat všechny filmy, v nichž hrála, a nedovolil jí natáčet, ačkoli jí režiséři dál nabízeli hlavní role. Grace se tak věnovala hlavně svým třem dětem, charitě a veřejně prospěšným aktivitám a na jevišti nanejvýš četla poezii.

Až v roce 1982, kdy již s knížetem Rainierem žili odděleně, začala natáčet film „Rearranged,“ který ovšem již nedokončila. 13. září 1982 dostala při jízdě autem náhlý srdeční záchvat, při kterém ztratila kontrolu nad řízením v prudkých serpentinách nad Monte Carlem. Vůz vyletěl přes okraj a zřítil se z více jak třicetimetrového srázu. Následující den zemřela na krvácení do mozku v pouhých dvaapadesáti letech.

Grace Kelly už jako "Její jasnost kněžna monacká"

Grace Kelly už jako „Její jasnost kněžna monacká“

Zatímco Monako ztratilo v Grace Kellyové svoji oblíbenou kněžnu, která vylepšila pověst monackého knížectví v zahraničí, svět filmu navždy přišel o jednu ze svých nejzářivějších ikon. „Je dokonalá dáma. Elegantní, vzdělaná, neskutečně krásná, prostě prvotřídní. Zvenčí chladná, zevnitř plná ohně,“ prohlásil o ní král hororu, režisér Alfred Hitchcock, s nímž Grace natočila tři filmy a který v ní dokázal odkrýt její skrytou smyslnost.

Ačkoli navenek působila rezervovaně a ctnostně, jako slušně vychována dáma z dobré rodiny, v Hollywoodu měla pověst nymfomanky, která snad s každým filmovým partnerem, s nímž točila film, měla milostný románek. Tyto fámy přiživila i její matka Margaret, když krátce před její svatbou se pochlubila tisku, jak její dcera dokázala dobýt srdce každého slavného herce.

S Bingem Crosbym ve filmu Z nóbl společnosti (1956)

S Bingem Crosbym ve filmu Z nóbl společnosti (1956)

Jisté je, že se Grace ve společnosti mužů vždy dobře cítila a každý polibek a objetí s filmovým partnerem si před kamerou náležitě užívala. Vášnivými polibky však její erotické scény na filmovém plátně však končily. Její obdivovatelé si museli vystačit pohledem na hereččiny bezchybné rysy obličeje, labutí šíji, úzký pas a ladnou chůzi. Žádná z vůdčích filmových sexbomb té doby ale nevyzařovala takový půvab a kouzlo jako Grace Kellyová.

„Je příliš dokonalá,“ prohlásil o ní jeden z jejích filmových partnerů James Stewart. „Je velmi talentovaná, moc krásná, velice kultivovaná… kdyby tak byla obyčejná,“ povzdechl si. Herec Bing Crosby s ní kvůli její kráse málem nechtěl hrát ve filmu Venkovské děvče, neboť se mu na roli manželky unavené životem zdála moc hezká a málo zkušená. Grace Kellyová však za ni nakonec získala filmového Oscara za nejlepší ženský herecký výkon.

Grace Kelly v roli matky

Grace Kelly v roli matky

Mnoho žen včetně britské princezny Diany nebo herečky Kate Winsletové se snažilo napodobit okouzlující mix elegance, vznešenosti, noblesy a oslnivosti, který Grace Kellyová představovala. Mnohé se pídily po jejím receptu na krásu, ten byl ale ve své podstatě docela obyčejný. „Dbala o sebe – pila hodně vody, nekouřila, často plavala, když byla mladší, dělala balet,“ přiblížila její životní styl Gina McKinnon, která o Grace napsala knihu. To, co ji však v očích druhých lidí dělalo tak přitažlivou, byla však především její opravdová radost ze života, o kterou ji však částečně připravily její povinnosti v roli první dámy monackého knížectví.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu