válkaČeskoslovenskoobjevy

Kmen Awá žije uprostřed pralesů, ještě neviděl moderního člověka a už mu hrozí vyhynutí

+ 2 fotky+ 3 fotky

Kmen Awá-Guajá má pouhých sto členů. Žije uprostřed deštných pralesů, bez kontaktů s okolním světem. Okolní svět si ale dělá o tento kmen starosti.

Tomáš Chalupa 27. srpna 2019

V brazilských deštných pralesech žije odhadem zhruba stovka různých kmenů. Mezi ně patří i kmen zvaný Awá nebo také Guajá. Nedávno se podařilo natočit příslušníky tohoto kmene. Ten je ale jinak zcela odříznut od celého zbytku světa a jeho vymožeností.

Ale okolní svět se o tyto domorodce zajímá a jejich osud je podle mnohých ohrožen. V Brazílii s nástupem prezidenta Bolsonara začalo masivní odlesňování pralesů, které doposud nemělo obdoby. Bolsonaro je odpůrcem klimatických změn a tvrdí, že jeho země má právo využívat veškeré své nerostné bohatství. V pralese se nalézají také naleziště ropy a různých nerostů, nejrůznější těžařské společnosti tak násilně vyhánějí domorodce z jejich přirozených teritorií. Dříve tomu vláda bránila, nyní naopak tyto aktivity podporuje. Nad kmenem Awá se tak stahují mračna a jeho osud vůbec nevypadá růžově.

Kmen Awá existoval už při příchodu Evropanů na kontinent a adaptoval se na něj. Z původně statického způsobu života přešli na nomádský, aby se vyhnuli jakémukoliv kontaktu s Evropany, které považovali za ohrožení. Dá se říct, že právem. Do dnešních dnů přežila jen asi stovka posledních příslušníků kmene. Ti se snaží stále vyhýbat všem kontaktům, přemisťují se a pochopitelně jsou schopní přežívat v džungli a opatřit si potravu. Jediným ohrožením pro ně je člověk, tedy ten moderní. A proto se naučili být doslova neviditelní. Jenže i to využili zastánci těžby, když začali zpochybňovat samotnou existenci kmene s tím, že zřejmě vyhynul, protože se je nikomu nepodařilo už dlouho spatřit. Minulý měsíc se je ale podařilo natočit uprostřed pralesa a tím vyvrátit tyto argumenty.

Brazilská vláda měla problém s domorodými kmeny dlouhodobě. Od Světové banky dokonce dostala v 90. letech peníze, aby vytyčila přirozené prostředí domorodců a vytvořila pro ně potřebné prostředí pro život. Místo zřízení rezervací ale tehdejší vláda použila peníze na pravý opak – budování železnic, dolů a rozvoj těžby. Případům vraždění domorodců je nepočítaně a dá se říct, že domorodci jsou v trvalém ohrožení života.

O ochranu přírodních kmenů se snaží jen nevládní organizace, jako je například FUNAI. Ta se snaží ve spolupráci s armádou vymezovat hranice, za kterou farmáři a těžaři nesmí. Vláda jim rovněž nabízí jiné pozemky, aby neměli tendenci rozšiřovat ty původní hlouběji do lesů. Nic z toho ale příliš nefunguje, lesy mizí a domorodců ubývá. Kmen Awá je tak stále ohrožen.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu