válkaČeskoslovenskoobjevy

Kluzák Perlan-2 pokořil výškový rekord, vylétl do výšky 15 900 metrů

Kluzáky jsou bezmotorová letadla, která se ale nepohybují v nijak extrémních výškách. To ovšem neplatí pro speciálně zkonstruované typy, které jsou určeny k překonávání výškových rekordů. Jeden z nich je Perlan-2, který vylétl výše, než létají například linková dopravní letadla.

Tomáš Chalupa 19. září 2017

Perlan-2 startoval z letiště El Calafete v Argentině a byl nejprve vytažen do výšky 3 500 metrů tažným letadlem. Dále už se pohyboval jen silou větru. Využil k tomu fenoménu známého jako horské vlny. Vzduch proudící přes hřebeny hor je dostatečný pro to, aby kluzák vynesl do značných výšek. Jenže ani to by na světový rekord nestačilo. Musel přijít ještě další přírodní jev, který se nazývá stratosférický proud polární noci (stratospheric polar night jet), což je silný polární vítr, který je velmi silný a vytváří vzdušné víry. V oblasti Argentiny je tento jev poměrně častý. Právě tento vítr vynesl Perlan-2 do výšky 15 900 metrů, což je o 600 metrů více, než byl předchozí rekord. Toho dosáhl kluzák Perlan-1 v roce 2006.

Tvůrci stroje tvrdí, že je postaven tak, aby dokázal vystoupat do výše 27 tisíc metrů. Celý projekt stavby Perlanů je sponzorován společností Airbus, která s jeho pomocí chce lépe porozumět fenoménu horských vln a dalších povětrnostních jevů. Zájem by mohla mít také NASA, protože v takových výškách jsou podmínky podobné jako v marsovské atmosféře. Dosažení výškového rekordu je tak spíše vedlejším efektem těchto vědeckých výzkumů.

Další články

Zavří­t reklamu