válkaČeskoslovenskoobjevy

Klimatická změna rozevře neúnosně nůžky mezi bohatými a chudými

Klimatická změna rozevře neúnosně nůžky mezi bohatými a chudými
Zdroj: livescience.com

Klimatická změna může mít mnoho podob, ale vědci se shodují, že její důsledky mnohem více pocítí chudí lidé než bohatí. Ti se díky svým zdrojům budou schopni vyrovnat s většinou negativních efektů, zatímco chudí budou prakticky bezbranní. Nůžky mezi chudými a bohatými se tak neúnosně rozevřou.

Tomáš Chalupa 28. srpna 2019

Rada pro lidská práva při OSN přišla s varováním, že chudí lidé budou klimatickou změnou extrémně zasaženi. A kvůli klimatické změně se může dokonce zhroutit univerzální koncept lidských práv. „I v nejlepším možném případě (v redukování emisí CO2) budou stovky milionů lidí zasaženi nedostatkem jídla, nucenou migrací, nemocemi a smrtí,“ píše se ve zprávě Rady pro lidská práva. A zdůrazňuje, že ti, kteří globální změny odskáčou nejvíce, budou ti, kteří se na příčinách prakticky vůbec nepodílí. Naopak bohatí, kteří žijí a těží ze současného stavu, nebudou změnami příliš ohroženi.

Zpráva mluví o takzvaném klimatickém apartheidu. Bohatý člověk se bude moci přesunout na klimaticky příjemnější místo, nebude ohrožován požáry nebo nedostatkem vody, své zdroje si uchová a ty mu umožní pohodlnou existenci. Rozvojové země naopak ponesou 75 procent nákladů vzniklých s klimatickými změnami, týká se to zejména zemí subsaharské Afriky, jižní Asie a Latinské Ameriky. Tam budou důsledky klimatických změn největší a současně bude pro tyto země nutné vynaložit největší prostředky na zmírnění důsledků.

O situaci vědí vlády už desetiletí, ale zkrátka nejsou schopné nebo ochotné přistoupit k nějaké razantnější akci. Ta by navíc musela být koordinovaná a museli by se do ní zapojit největší znečišťovatelé, tedy zejména USA, Rusko, Čína a Indie. Je to stále stejná písnička. Průmyslovým gigantům ani většině národních vlád se příliš nehodí do krámu snahy o ekologičtější chod planety, protože to s sebou nese nutnost uskromnit se, snížit zisky a celkově změnit přístup k planetě. Stačí se podívat na naši domácí scénu a můžeme tyto problémy vidět v celé nahotě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu