válkaČeskoslovenskoobjevy

Klimatická změna napomáhá šíření covidu-19

Klimatická změna napomáhá šíření covidu-19
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 21 fotek+ 22 fotek

Víme, že klimatická změna ovlivňuje chování zvířat a také jejich výskyt. Rovněž víme, že současnou pandemii covidu-19 spustili netopýři v Asii. Bod, kde se prolíná globální oteplování a současná pandemie, jsou právě netopýři. Ale není to jen o nich.

Tomáš Chalupa 20. února 2021

Netopýři jsou zvláštní živočichové. Mají ve svých tělech spousty virů, které jsou schopné zabíjet jiné živočichy, ale jim samým nijak neškodí. Z tohoto úhlu pohledu jde o opravdu o velmi nebezpečné tvory. Jejich imunitní systémy jsou velmi odolné, což ale nelze říct o lidech. Globální oteplování velmi změnilo klima v původních netopýřích habitatech a ti začali ve velkém migrovat a stěhovat se do nových lokalit. Nejméně 40 nových druhů netopýrů se dostalo do oblastí, kde se předtím nikdy nevyskytovali.

Robert Beyer z Cambridgeské univerzity k tomu říká: „Pochopení, jak se globální rozvrstvení netopýřích druhů změnilo v důsledku globálního oteplování, může velmi přispět k pochopení původu ohniska covid-19.“  Podstatné je, že společně s migrujícími netopýry se přemisťují také viry. To vytváří zcela nové situace, kdy se s netopýřími viry setkávají živočichové, kteří je doposud nepotkali. Viry mutují a vytvářejí tak nové, smrtelnější mutace.

40 migrujících druhů netopýrů, které se objevily i ve Wu-chanu, přinesly nejméně 100 druhů koronavirů. Právě ti stáli nejen za současnou pandemií, ale i za výskytem předchozích virů, které ale ještě nepřerostly v pandemii.

Thumbnail # Virus covid-19 se šířil v čínské restauraci klimatizací
Mohlo by Vás zajímat:

Virus covid-19 se šířil v čínské restauraci klimatizací

Obecně se tedy dá říct, že pandemie covidu-19 je důsledkem migrace druhů do nových oblastí a zvýšené interakce člověka s divokou přírodou. Zvyky místních lidí prodávat a jíst netopýry, je skutečně velmi nešťastný. Chytáním těchto zvířat v divoké přírodě a jejich konzumace může přivodit velké problémy. V tom by se Čína měla poučit, protože jinak z tamních netopýřích jeskyní jednou může vyjít virus ještě hroznější, než je současný SARS-CoV-2.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu