válkaČeskoslovenskoobjevy

Kliďas Borg a bouřlivák McEnroe. Protiklady, které se přitahovaly

Kliďas Borg a bouřlivák McEnroe. Protiklady, které se přitahovaly
Zdroj: Twitter

Rivalita ledu a ohně: tak bývá označováno soupeření dvou tenisových legend 80. let – ledově klidného Švéda Björna Borga a temperamentního Američana Johna McEnroa. Na kurtu spolu sváděli nekonečné sety a hráli do posledního míčku, v soukromí však byli velcí přátelé. McEnroe Borga obdivoval a po jeho odchodu naprosto ztratil motivaci.

Ivanhoe 12. července 2015

„Björn byl můj největší rival,“ prohlásil McEnroe při natáčení filmu Oheň a led. Poprvé se s ním utkal v semifinále ve Stockholmu v roce 1978, kde kudrnatý americký mladíček dlouhovlasého Švéda zaskočil. Tehdejší světové jedničce suverénně kralující na kurtech bylo hned jasné, že mu právě vyrostl nový, nebezpečný soupeř.

O rok později se spolu střetli na turnaji v New Orleans. Johnu McEnroeovi tam tenkrát ujely nervy a hrubě spílal čárovému rozhodčímu. Nato Borg vyzval McEnroa, ať jde za ním k síti. „Ó můj bože, čekal jsem, že mi řekne, že jsem největší vosel na světě,“ svěřil se o mnoho let později McEnroe. Místo toho mu Švéd klidným hlasem domlouval: „Poslyš, je to jen hra. Uklidni se, ber to zlehka.“ Amerického tenistu jeho slova nejprve zmátla. Myslí to vážně, nebo jen tak kecá? Nicméně se skutečně uklidnil a ten zápas tehdy vyhrál. Od té chvíle se z těch dvou stali nerozluční přátelé.

McEnroe k ledověmu chladnému Seveřanovi obdivně vzhlížel. Borg byl díky dlouhému blonďatému „háru“ a značkové čelence první „rockovou tenisovou hvězdou“. Pubertální fanynky ho turnaj od turnaje pronásledovaly a hystericky vykřikovaly jeho jméno. „Byl jako plavovlasý blonďatý vikingský Bůh,“ popisoval ho McEnroe a přiznal: „Chtěl jsem být jako on.“ Stejně jako Borg si nechal narůst vlasy a začal taky nosit čelenku. „Ale jako Borg jsem nevypadal,“ připustil. „Vypadal jsem spíš jako klaun Bozo.“

Strhující utkání této legendární dvojice přišlo ve Wimbledonu v roce 1980. Finále „ledu a ohně“ tehdy dostalo do varu celý sportovní svět. 21letý McEnroe si umanul porazit ostříleného švédského hráče, který na svaté wimbledonské trávě vyhrál už čtyřikrát po sobě. O vítězi se rozhodlo v pěti nekonečných setech. Čtvrtý set se zapsal do historie jako nejlepší tajbrejk všech dob. Trval 20 minut a McEnroe jej vyhrál v poměru 18:16, čímž srovnal skóre na 2:2 na sety.

„Myslel jsem si, že Björn to vzdá, ale on ne!“ říká dodnes s údivem McEnroe. Nezdolný švédský tenista v závěrečném dramatickém setu nakonec zvítězil. Od té chvíle ho McEnroe zbožňoval. „Vzal jsem si z toho zápasu pro sebe poučení, že se musím ještě více snažit a víc chtít vyhrát, a to i ve chvílích, kdy se nedaří,“ uvedl McEnroe.

Rivalita ledu a ohně však trvala jen pět let. Za tu dobu stihli ti dva spolu sehrát 14 zápasů, z toho devět ve finále, přičemž oba vyhráli rovným dílem celkem sedmkrát. V lednu 1983 se 26letý Švéd z nepochopitelných důvodů náhle rozhodl ukončit sportovní kariéru. Byl to právě jeho rival John McEnroe, kdo se mu to snažil rozmluvit, leč marně.

Bez Borga McEnroe jako by ztratil motivaci. I když ještě dvakrát zvítězil na Wimbledonu a jednou i na US Open, žádný další významný turnaj již později nevyhrál. S nikým jiným si McEnroe už nikdy tolik nerozuměl. S českým tenistou Ivanem Lendlem si vůbec nepadl do oka a neměl si s ním co říci. Zato s Borgem zůstali velkými přáteli dodnes.

„Pro jejich výjimečný talent, epické souboje a absurdní kontrast povah a stylu hry se této dvojici už zřejmě žádná jiná nikdy nevyrovná,“ míní tenisový historik Bud Collins.


Björn Borg a John McEnroe po 30 letech, už bez hára.

Další články

Zavří­t reklamu