válkaČeskoslovenskoobjevy

Klatovské katakomby ukrývají unikátní mumie

Klatovské katakomby ukrývají unikátní mumie
Zdroj: katakomby.cz
+ 5 fotek+ 6 fotek

Katakomby pod jezuitským barokním chrámem v Klatovech se před více než 300 lety staly pohřebištěm pro významné občany města. Jejich důmyslný ventilační systém se podílel na přirozeném procesu mumifikace těl. Zdejší mumie tak byly vysušeny pouze vzduchem a na rozdíl od mumií egyptských mají vnitřní orgány i mozek.

Václav Pokorný 23. prosince 2018

Jednou z významných pozoruhodností Plzeňského kraje jsou katakomby ve městě Klatovy. Byly vybudovány pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce jako součást kostela i gymnázia v letech 1656 – 1676.

První mrtví zde byli uloženi k věčnému spánku roku 1676 a poslední pohřeb se konal roku 1784, kdy císař Josef II. zakázal pohřbívání v kostelech. Za tu dobu zde bylo pohřbeno na 200 významných osob, především rektoři a učitelé zdejší jezuitské koleje a někteří bohatí šlechtici a měšťané podporující jezuitský řád, například páni z Klenové a Janovic, Kolovratové a další.

Aby se jejich těla uchovala co možná nejlépe, byla v dubových rakvích ukládána na dubové hobliny obohacené o asepticky působící chmel. Důmyslná větrací soustava kanálů a komínů v dutých zdech a sloupech krypty zajišťovala vysoušení a posléze mumifikaci těl, jejichž váha se dnes pohybuje pouze mezi 8 až 10 kilogramy.

Bohužel tento ventilační systém, zajišťující konstantní mikroklima, byl narušen při neodborné přestavbě kostela v roce 1937, kdy byly mnohé větrací komíny v nosných sloupech zazděny. Následné nedostatečné odvětrávání způsobilo, že dřevěné rakve napadl červotoč a mumie plísně a hniloba. Většina těl proto musela být pohřbena, zachránit se jich podařilo jen 38.

Dnes je ventilační systém plně obnoven a o posledních 38 mumifikovaných těl pečují konzervátoři. Ta mohou dnešní návštěvníci spatřit v průhledných rakvích. O jejich mimořádnosti svědčí i nedávný zájem českých lékařů, kteří poprvé v historii zkoumali mumii, která byla vysušena vzduchem a v jejím těle zůstaly všechny vnitřní orgány.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu