válkaČeskoslovenskoobjevy

Klarinet se vyvinul z nástroje zvaného chalumeau

Klarinet se vyvinul z nástroje zvaného chalumeau
Zdroj: Profimedia
+ 2 fotky+ 3 fotky

Mnoho hudebních nástrojů se vyvíjelo tak dlouho, že vlastně nelze určit, kdy vznikly. To ale není případ klarinetu, kde známe nejen datum, ale také jméno jeho vynálezce.

Tomáš Chalupa 15. ledna 2020

Johann Christoph Denner z Norimberku, který žil v letech 1655–1707, vynalezl a vyráběl dechový hudební nástroj velmi podobný dnešnímu klarinetu. Denner vycházel z nástroje zvaného chalumeau, který připomínal svým vzhledem spíše zobcovou flétnu. S pomocí svého syna Jacoba přidal ke chalumeau dvě klapky. Může se to zdát jako detail, ale nástroj tím doznal obrovské změny, protože se zvýšila jeho škála o více než dvě oktávy. Právě proto není brán klarinet jako evoluční varianta chalumeau, ale jako zcela nový nástroj.

Proč Denner pojmenoval nástroj klarinet, se přesně neví. Zřejmě proto, že mu nějakým způsobem připomínal trubku, což se italsky řeklo clarinetto (byl to přesněji název pro velmi malou trumpetku). Dennerův nový klarinet si okamžitě získal mezi hudebníky velkou popularitu a rychle vytlačil z orchestrů chalumeau.

V průběhu let pak doznal klarinet dalších změn a inovací. Přibyly další klapky a vložky, v roce 1812 pak Iwan Muller přidal zcela nový typ klapek pokrytých kůži nebo hmotou z rybích měchýřů. Do té doby byly klapky plstěné, což mělo za následek, že jimi unikal vzduch. V roce 184 pak francouzský hudebník Hyacinthe Klose adaptoval do klarinetu Boehmův klapkový systém.

Dnes je klarinet jedním z nejuniverzálnějších hudebních nástrojů. Využívá se jak v klasickém orchestru, tak v jazzových nebo big bandových uskupeních. Někdy se používá i v rockové nebo popové hudbě. Použily ho ve svých skladbách například kapely Beatles, Pink Floyd, Aerosmith nebo Radiohead. Zlatý věk klarinetu přišel s jazzem ve 40. letech minulého století. I dnes je ale stále velmi populární a mezi hudebníky oblíbený, protože se na něj hraje snadněji než třeba na saxofon.

Další články

Zavří­t reklamu