válkaČeskoslovenskoobjevy

Khmerové museli vybudovat nové hlavní město, archeologové zjistili proč

Khmerové museli vybudovat nové hlavní město, archeologové zjistili proč
Zdroj: sciencealert.com

Angkor bylo ohromné hlavní město dávné říše Khmerů, ale nebylo jediným hlavním městem. Khmerové občas své hlavní město stěhovali nebo budovali nové.

Tomáš Chalupa 16. prosince 2019

Koh Ker bylo hlavní město Khmerské říše mezi lety 928–944. Necelých dvacet let není mnoho, takže je jasné, že za opuštěním tehdejšího hlavního města muselo něco stát. A archeologové se domnívají, že už našli příčinu.

Příčinou byla voda, tedy přesněji nepovedené inženýrské dílo, které mělo přivádět vodu do města po sedm kilometrů dlouhém korytu z řeky Stung Rongea. Žlab byl ale podle všeho příliš úzký, neustále se přeplňoval a způsoboval četné záplavy. Voda tak nekončila ve městě, ale rozlévala se do okolních polí, kde ničila úrodu.

Vědci na to přišli tak, že zkoumali území hloubkovým radarem a získali tak přesnou představu, jak město i se svým vodním systémem vypadalo. Následně provedli kalkulaci, ze které vyplynulo, že koryto bylo chybně vyprojektováno.

Říši v té době z hlavního města Koh Keru vládl král Džajavarman IV. Ten zřejmě byl krajně rozladěn z toho, jak vodní dílo funguje. Zřejmě proto rozhodl, že se hlavní město vrátí zpět do mohutného Angkoru, kde bylo před tím. Tam byly vodní cesty v pořádku.

„V těch dobách bylo zvládání velkých projektů civilního inženýrství důležité pro legitimitu khmerských panovníků,“ vysvětluje archeolog Ian Moffat. Pokud král nařídil postavit chrám, který se zhroutil, nebo přehradu, která se protrhla, byl to signál pro mnohé lidi, že král zřejmě není tím pravým mužem na svém místě.

Vodní dílo v Koh Keru bylo největší stavbou svého druhu v celé historii Khmerské říše. Na jeho vybudování se podílely desítky tisíc lidí. Selhání takto obrovské stavby mělo zásadní dopad na reputaci krále a minimálně významně přispělo k jeho rozhodnutí navrátit hlavní město do Angkoru.

O samotném Kor Kehu se toho mnoho neví, vzhledem k jeho krátkému fungování jakožto hlavního města. Mnohem více se toho ví samozřejmě o Angkoru, kde žilo v těch dobách na půl milionu lidí. Město je známé právě svým rozsáhlým a důmyslným systémem vodních kanálů. Zřejmě něco podobného chtěli tehdejší stavitelé zopakovat i v Kor Kehu, ale zkrátka se jim to nepodařilo.

Další články

Zavří­t reklamu