válkaČeskoslovenskoobjevy

KGB se snažila přesvědčit svět, že nemoc AIDS vymysleli američtí vojáci

KGB se snažila přesvědčit svět, že nemoc AIDS vymysleli američtí vojáci
Zdroj: Wikimedia Commons

V červenci roku 1983 vyšel v časopise New Delhi článek s nadpisem „Americké experimenty“. Psalo se v něm o záhadné nemoci AIDS, kterou tam Američané testovali. Pouhých pět let poté začala americká stanice CBS razit teorii, že tuto nemoc má na svědomí americký zbrojní průmysl.

Tomáš Chalupa 28. ledna 2021

Virus HIV se šířil po Africe a kontinentem současně běžely nejrůznější fámy, odkud se nemoc vzala. Rychle se ujal názor, že je to výsledek amerických experimentů. KGB přišla s tvrzením, že virus unikl z amerických vojenských laboratoří, kde jej vytvořili vojenští specialisté. Tuto zprávu ale přebírala CBS, konkrétně moderátor Dan Rather. Ten přitom neměl zřejmě žádné povědomí o článku z magazínu New Delhi, který jako první s tvrzením, že za nemocí AIDS stojí Američané, přišel.

Po New Delhi ovšem tyto názory přebírala další média. Indický list Patriot psal o tom, že v Americe mají AIDS nejčastěji migranti z Haiti, homosexuálové a drogově závislí. Z tohoto faktu vyvozoval, že HIV je uměle vytvořený vir, který má za cíl zlikvidovat právě tyto americké menšiny. U magazínu Patriot lze ale již s určitostí říct, že článek byl výsledkem aktivit sovětské KGB.

Jak později přiznali někteří zběhlí agenti KGB, tajná služba Sovětského svazu investovala obrovské prostředky do různých podvratných akcí s cílem podlomit morálku Západu. Šířila do světa nejrůznější dezinformace a snažila se destabilizovat západní demokracie. V tomto kontextu se dá říct, že se nic nezměnilo ani v současnosti, jen místo novinových článků Rusové využívají sociální sítě. Tradice těchto operací je v ruských tajných službách obrovská.

V případě dezinformací o AIDS byl účinek velmi silný a americké tajné služby musely přistoupit k opatřením, jak šíření těchto fám zabránit. Byla dokonce vytvořena jednotka přezdívaná Truth Squad, která měla v popisu práce boj proti těmto dezinformacím. Boj proti dezinformaci o původu AIDS stál na prvním místě seznamu úkolů.

Thumbnail # Fotografie, která vstoupila do dějin: Princezna Diana si podává ruku s nemocným na AIDS
Mohlo by Vás zajímat:

Fotografie, která vstoupila do dějin: Princezna Diana si podává ruku s nemocným na AIDS

Není pochyb o tom, že tato dezinformace velmi poškodila americkou pověst v zahraničí, zejména v Africe. Sověti však nakonec sami udělali chybu, respektive nepohlídali si své vlastní lidi. Sovětský mezinárodně uznávaný odborník na viry a šéf Ivanovského institutu virologie v Moskvě Alexej Ždanov objížděl světové konference a vždy zapáleně tvrdil, že AIDS není lidským výtvorem. Názory hlásající opak prohlásil za řeči lidí, kteří problematice nerozumí. Jeho hlas byl zásadní a uznávaný ve vědecké komunitě. Dezinformace o tom, že AIDS má na svědomí Pentagon tak postupně ztratily na významu až zmizely úplně.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu