válkaČeskoslovenskoobjevy

Kennedy oznámil, že Američané poletí na Měsíc, když byli ve vesmíru jen 15 minut

Kennedy oznámil, že Američané poletí na Měsíc, když byli ve vesmíru jen 15 minut
Zdroj: Wikimedia Commons

Americký prezident John F. Kennedy vyhlásil 25. května roku 1961 na zvláštním zasedání kongresu, že NASA vyšle člověka na Měsíc a dostane jej bezpečně zpět. Stalo se to v době, kdy Američané vyslali do vesmíru jediného kosmonauta, který tam navíc pobyl jen 15 minut.

Tomáš Chalupa 29. dubna 2021

Alan Shepard byl prvním Američanem ve vesmíru a jeho let se uskutečnil pouhé tři týdny před oznámením Kennedyho ambiciózního plánu. Dá se to připodobnit k tomu, když člověk uplave prvních pár temp na rybníce a tři týdny na to oznámí, že přeplave kanál La Manche.

Roger Launis, který v té době v NASA pracoval, ale ve své knize napsal, že jej Kennedyho rozhodnutí nijak nezaskočilo. „Byli jsme absolutně přesvědčení, že to můžeme zvládnout,“ napsal. Kennedy samozřejmě vše s NASA dopředu konzultoval, takže nešlo pro agenturu v žádném případě o překvapivé prohlášení. V NASA navíc tehdy měli ještě smělejší plány. Dlouhodobým cílem č. 1 byl Mars. Podle analýz agentury ale bylo jasné, že let na Měsíc bude schůdnější a bude jej možné provést s momentálně dostupnými technologiemi. Mars byl tvrdší oříšek, vyžadoval obrovské množství inovací, které ostatně nejsou dořešeny dodnes.

„Pokud přidělíte zdroje, tak to dokážeme,“ řekli šéfové NASA Kennedymu, když se jich ptal, zda dostanou Američana na Měsíc a bezpečně ho dopraví zpět. Peníze samozřejmě byly potřeba a viceprezident Lyndon Johnson osobně přesvědčil celý senát i kongres, aby souhlasil s uvolněním dostatečných prostředků. Jeho úlohu bezesporu usnadnil fakt, že Spojené státy vedly závod s odvěkým rivalem Sovětským svazem. A Sověti v té době vyhrávali, dostali jako první do vesmíru Sputnik, na oběžnou dráhu jako první vzlétl Gagarin … Vypadalo to, že Sověti mají obrovský náskok a jestli se něco nestane, budou první i na Měsíci. To ale bylo pro Kennedyho nepředstavitelné a naštěstí jej v tom podpořili i kongresmani. Amerika musí v závodě o Měsíc zvítězit, ať to stojí cokoliv.

Sověti se sice snažili nadále Američany porážet, ale došel jim postupně dech a technologické možnosti. Američané postupně převzali vedení a na Měsíc skutečně kosmonauty dostali jako první a navíc opakovaně. Možná stojí za zamyšlení, proč se dnes nedaří se stejným zápalem dosáhnout dalších cílů, jako je zejména mise k Marsu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu