válkaČeskoslovenskoobjevy

Keniči Horie přeplul sám Pacifik, pak ho zatkli, že nemá pas ani peníze

Keniči Horie přeplul sám Pacifik, pak ho zatkli, že nemá pas ani peníze
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

V roce 1962 se Japonec Keniči Horie stal prvním člověkem, který sám přeplul Pacifický oceán. Byl to mimořádný výkon, navíc extrémně nebezpečný a náročný. Největší problémy ho ale paradoxně čekaly až v cíli.

Tomáš Chalupa 20. ledna 2019

Horiemu bylo v době, kdy vyplouval na svou životní plavbu, pouhých třiadvacet let. Jeho plavidlem byla necelých šest metrů dlouhá loď Mermaid. O své plavbě napsal dokonce knihu Sám přes Pacifik, která se stala bestsellerem a byl podle ní natočen i stejnojmenný film.

Hlavní komplikací bylo, že při svém odplutí z japonského Nišinomiji neměl vyřízené potřebné doklady. Když tedy po 94 dnech doplul do San Francisca, byl zatčen a uvězněn jako nelegální imigrant. Jeho případ se ale dostal na stůl starosty města, který promptně nařídil mladému Japonci vydat třicetidenní pobytové vízum a ještě mu jako poctu za jeho výkon předal symbolický klíč od města.

Mermaid byla vystavena v Námořním muzeu v San Franciscu, ale je už delší dobu uložena v depozitáři a není vystavena pro veřejnost. Horie ale podnikl ještě mnoho dalších plaveb na podobné lodi pojmenované Malt´s Mermaid. V roce 1974 s ní plul ze západu na východ kolem celého světa, o čtyři roky později zase ze severu na jih. V roce 1985 přeplul z ostrova Havaj na ostrov Čičidžima a v roce 1992 z Havaje na Okinawu. Poté ještě uskutečnil několik dalších plaveb, postavil loď Malt´s Mermaid II, což byl katamaran, a Mermaid III byla zase přesná replika jeho první lodě. Malt´s Mermaid byla doslova oblepena solárními panely, což mu poskytovalo nezbytný zdroj elektrického proudu. I tak byl pobyt v jeho lodi jistě ne příliš pohodlnou záležitostí, pro suchozemce možná dokonce hororovou.

Horie je zapsán také v Guinnessově knize rekordů, protože urazil 16 tisíc kilometrů za 148 dní, což je světový rekord, který nebyl doposud nikým překonán.

Další články

Zavří­t reklamu