válkaČeskoslovenskoobjevy

Kempování v jiných výškách: Stan rejnok zavěsíte ve stromech

Kempování v jiných výškách: Stan rejnok zavěsíte ve stromech
Zdroj: tensile.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Mravenci, bolavá záda, natečená voda, zatloukání kolíků a hluční opilci kolem vašeho stanu. Tak to už zapomeňte. Revoluční příbytek zvaný Rejnok posunul táboření na jiný level a nasadil laťku stanování hodně vysoko - a to doslova.

Petr Gotlieb 6. července 2015

Architekt z Londýna, Alex Shirley-Smith, přišel s převratným nápadem na nový model stanu, který lze zavěsit mezi stromy a který v sobě spojuje pohodlí houpací sítě a bezpečí stanu. Jmenuje se Tentsile Stingray, což znamená rejnok, protože právě jemu se stan docela podobá. Někomu může připomínat mimozemskou vesmírnou kapsli. Trojúhelníkový tvar přitom není vůbec náhodný. Vychází z počtu úchytů, jimiž je přivázán ke stromům.

Architekt, který má v lásce stromové domy a na myšlence vytvoření přenosného obydlí zavěšeného ve vzduchu pracoval několik let, se při tvorbě návrhu stanu inspiroval pavoučími sítěmi.

Pojďme si shrnout výhody rejnoka. Táborník se nemusí starat o kvalitu povrchu pod ním. Lůžka jsou zavěšená, a tak člověka v noci tlačí do zad maximálně shrnuté přikrývky. Stan je samozřejmě vodotěsný a má speciální střechu proti hmyzu a ochranu proti UV záření. Nemusíte se bát, že vám budou ostatní zakopávat o napnuté šňůry. Zavěšený stan řeší i problém hluku. Znáte to, když skupinka mluvících lidí je od vás padesát metrů, ale vy máte pocit, že hovoří přímo za vaší hlavou. Pak je to nepochybně romantika. Takto založené páry si dovolenou v zavěšeném stanu uprostřed hlubokých stromů nepochybně užijí.

Naopak problém může být cena. Na internetu koupíte model závěsného stanu pro tři osoby za 22 600 korun, což je pro našince docela drahota. I když ceny kempování před létem zdražily, kvalitní stan pro dva lze pořídit v průměru za 4 376 Kč. Rejnok asi nebude ideální ubytování pro ty, co trpí závratěmi nebo mořskou nemocí.

Každopádně první stromové a pavoučí stany jsou trendy a jejím hlavním smyslem je umožnit pobyt v lese s co nejmenším ekologickým dopadem. V podstatě i řeší problém s tábořením na soukromém pozemku, který bývá častokrát neoznačen zákazem a táborníkovi tak hrozí pokuta.

Další články

Zavří­t reklamu