válkaČeskoslovenskoobjevy

Keltské bojovníky cvičila žena, zasvěcovala je i do sexu

Keltské bojovníky cvičila žena, zasvěcovala je i do sexu
Zdroj: ancient-origins.net

Neznámějším hrdinou irské mytologie, podobajícím se v mnoha ohledech řeckému Herkulovi, byl bojovník jménem Cú Chulainn. Ten za své bojové umění, které prokázal v mnoha vítězných bitvách, vděčil ženě. Touto ženou byla skotská bojovnice a učitelka bojových umění Scáthach.

Yvonne Pokorná 11. září 2016

Irské texty ji popisují jako velmi vysokou ženu přitažlivé postavy s dlouhými, ohnivě rezavými vlasy. Jako vlast jí připisují Skotsko, v jehož názvu se její jméno pravděpodobně i dochovalo. Podle legend byla jedním z potomků faraonovy dcery Scoti.

Hrad Dunscaith v Hebridách

Hrad Dunscaith v Hebridách

Tradičně je Scáthach spojována s ostrovem Skye ve Vnitřních Hebridách. V místech středověké zříceniny Dunscaith měla kdysi stávat její pevnost, kde založila něco jako vojenskou akademii. Přijímala do ní jen ty mladíky, kteří k ní dokázali proniknout skrze složitý systém obrany tvrze.

Scáthach byla známa nepřekonatelnými metodami boje, jako byl například magický skok a bojový pokřik. Své žáky trénovala ve skoku o tyči, který mohli využít při dobývání pevností, cvičila je i v boji pod vodou. Naučila je používat ozubený oštěp zvaný gae bolga, který sama vynalezla.

 Scáthach s kouzelným oštěpem

Scáthach s kouzelným oštěpem

Vypráví se rovněž, že mladým mužům poskytovala “přátelství svých stehen” a zasvěcovala je do sexu. Ženy necvičila, protože podle keltské víry jenom ženy mohly naučit muže účinným bojovým dovednostem a zase jenom muži mohli učit ženy.

Jedním z jejích žáků byl i slavný hrdina Cúchulainn, o kterém pojednává Ulsterský cyklus, sepsaný třemi mnichy na konci 11. století. Ten na “ostrově stínů” strávil celý rok. To, co se od skotské válečnice naučil, mu později pomohlo v řadě bitev. Scáthach mu darovala kouzelný oštěp gae bolga, vyrobený z dračí kosti, který se vrhal nohou a jehož hrot se po zabodnutí do těla rozložil do třiceti hrotů, takže jej bylo potřeba z mrtvoly vyříznout. Na konci výcviku ho za odměnu vzala k sobě do postele. Ještě předtím ale musel porazit v boji její nevraživou sestru Aoife a přinutit ji k uzavření příměří.

Cuchulain, snad největší bojový hrdina Irska, byl jedním z jejích žáků, podobně jako ostatní bojovníci Rudé větve.

Cuchulain, snad největší bojový hrdina Irska, byl jedním z jejích žáků, podobně jako ostatní bojovníci Rudé větve.

Scáthach však nebyla jen schopnou bojovnicí, ale i mocnou čarodějkou obdařenou věšteckými schopnostmi. Cúchulainnovi předpověděla jeho budoucnost i osudové bitvy. V pozdějších legendách byla spojována s keltskou bohyní smrti, která převáděla mrtvé bojovníky do Říše věčného mládí. V tomto se podobá severské Valkýře, která taká odváděla padlé bojovníky do Valhally – Síně padlých.

Další články

Zavří­t reklamu