Brož má podobu keltských broží s neuzavřeným prstencem a pochází z roku 700 našeho letopočtu.

Brož má podobu keltských broží s neuzavřeným prstencem a pochází z roku 700 našeho letopočtu. | zdroj: thevintagenews.com


Keltská brož Tara je považovaná za nejkrásnější na světě

TÉMATA: keltové | nálezy | šperky | irsko

user-avatar

chalkon

3. 10. 2016 | 11:00

Brož byla nalezena v roce 1850 v irském městečku Bettystown, vzdáleném 50 kilometrů od Dublinu. Své jméno získala po posvátném kopci Tara, kde měli podle starých pověstí své sídlo dávní králové Irska.

Brož našla jistá venkovanka na pláži a tvrdila, že byla uložená v krabici a zahrabána v písku. O místě nálezu zřejmě ale nemluvila pravdu. Brož byla nejspíš nalezena ve vnitrozemí na nějakém soukromém pozemku. Podle zákona by v takovém případě brož náležela majiteli pozemku. Naopak předmět z pláže, která je veřejná, patřil nálezci. Žena brož následně prodala klenotníkovi Georgi Waterhouseovi v Dublinu, který jí dal jméno Tara, aby se lépe prodávala.

Brož má podobu keltských broží s neuzavřeným prstencem a pochází z roku 700 našeho letopočtu. Na délku měří 18 centimetrů. Je postříbřená a bohatě vyzdobená zlatem, mědí, jantarem i sklem vysoké kvality. Bohužel není kompletní. Skládala se z několika plátů, které byly umístěny do kruhové obruče. Zachoval se však pouze jeden panel. I tak patří brož k nejzachovalejším a nekrásnějším artefaktům z období raného středověku, jaké se našly v Irsku či na Britských ostrovech. Zřejmě byla zhotovena pro bohatého muže, který ji nosil na znamení svého vysokého společenského statusu. Dnes je brož vystavena v londýnském Národním muzeu.  

user-avatar

chalkon

3. 10. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu