válkaČeskoslovenskoobjevy

Kekaimalu je vzácný kříženec delfína a kosatky

Kekaimalu je vzácný kříženec delfína a kosatky
Zdroj: Wikimedia Commons

Jmenuje se Kekaimalu a je zatím jediný na světě. Je totiž unikátní. Jeho otcem je samec kosatky černé a matkou samice delfína skákavého. Jeho světem je Sea Life Park v Honolulu na Havaji.

Tomáš Chalupa 4. dubna 2021

Samec kosatky jménem I’anui Kahei sdílel svůj bazén se samicí delfína skákavého Punahele. No a dopadlo to tak, jak nikdo z chovatelů a odborníků nečekal. Samice zabřezla a v roce 1985 porodila zdravé mládě. Zdravé a navíc unikátní.

Kosatka je vlastně také druh delfína, takže si oba živočichové nejsou tak vzdáleni, jak by se mohlo zdát. Vědci zaznamenali mnoho případů, kdy delfíni skákaví a černé kosatky pluli pohromadě a tvořili smíšená hejna. Ale o mezidruhovém křížení mezi nimi do té doby neexistovaly žádné hmatatelné důkazy. To změnil až Kekaimalu. Oba druhy jsou velikostně velmi odlišné, což byl jeden z důvodů, proč nikdo nečekal, že by mohlo dojít k oplodnění a porodu. Ale jak se říká, život si vždy najde nějakou cestu.

Kekaimalu rostl velmi rychle a už za dva roky přerostl svou matku. Pro ni to bylo složité, takto velké mládě stále kojit. Tolik mléka prostě neměla. Pomohli proto také chovatelé.

Thumbnail # Nová kožní nemoc zabíjí delfíny po celém světě, může za ni globální oteplování
Mohlo by Vás zajímat:

Nová kožní nemoc zabíjí delfíny po celém světě, může za ni globální oteplování

Mezidruhové křížení u jiných zvířat není zase tak výjimečné. Například na Kubě se se kubánští krokodýli křížili s americkými. Polovina populace kubánských krokodýlů jsou kříženci. Stejně tak se občas kříží lvi a tygři, kříženec se pak nazývá liger (slova lion+tiger). Ligeři se vyskytují pouze v několika málo zoologických zahradách nebo cirkusech. V přírodě ke křížení těchto šelem nedochází už jen proto, že každá obývá jiný kontinent. Kekaimalu loni oslavil své 33 marozeniny a těší se dobrému zdraví.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu