Květinové žárovky dnes patří ke vzácným sběratelským kouskům.

Květinové žárovky dnes patří ke vzácným sběratelským kouskům. | zdroj: odditycentral.com


Když žárovky byly víc než jen zdrojem světla: Nadčasová krása vintage žárovek s květinovými vlákny

TÉMATA: osvětlení | design

user-avatar

Yvonne K.

21. 01. 2017 | 14:00

Žárovky nepatří v naší domácnosti k věcem, kterým bychom věnovali zvláštní pozornost. I když hrají důležitou roli v našem životě, z estetického hlediska jsou vesměs nezajímavé. V minulém století se však vyráběly žárovky, které interiéru dodávaly nejen světlo, ale i krásu.

Šlo o nízkotlaké výbojky, které obsahovaly vlákna vytvarovaná do podob květin, ptáků, postav, náboženských symbolů a jiných oblíbených motivů. Nejkrásnější na nich bylo to, že svítily v různých barvách současně. Bylo to dáno plynovou náplní uvnitř baňky. Zpravidla byly plněné směsí neonu a argonu a ozdobná kovová vlákna měla pokrytá luminofory, které fluoreskují při excitaci doutnavým výbojem.

Výbojky vyráběla v období 30. až 70. let americká firma Aerolux Lighting Corporation. Protože se zapalovaly při nižším napětí, ledaskdo je mohl v domácnosti používat v běžných lampách. Jejich spotřeba elektrické energie byla kolem tří až pěti wattů a přitom měly vysoký výtěžek světla.  Nevýhodou bylo, že fosforový nátěr v baňkách byl křehký, takže když se žárovkou třeba zatřáslo, mohl se z vláken lehce odloupnout.  

Ve 40. letech se tyto krásné žárovky prodávaly za pouhých 20 amerických centů (v přepočtu kolem pěti až šesti korun). V současné době, kdy patří k ceněným sběratelským kouskům, se jejich cena může vyšplhat až k 5000 korunám za kus.

 

user-avatar

Yvonne K.

21. 01. 2017 | 14:00

Zavří­t reklamu