Piknik hippies na dálnici během ropné krize v roce 1973.

Piknik hippies na dálnici během ropné krize v roce 1973. | zdroj: thevintagenews.com


Když v Americe téměř došel benzín aneb velká ropná krize

TÉMATA: ropná krize | usa | ropa | 1973

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 09. 2019 | 15:28

V březnu roku 1974 dramaticky vzrostly ceny ropy. Postupně se ze tří dolarů za barel dostaly až na šílenou úroveň 12 dolarů za barel. Svět stál na prahu největší ropné krize v dějinách.

Za vším stála Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC, která záměrně snížila těžbu a tím vyhnala cenu černého zlata do oblak. Navíc ropné státy vyhlásily embargo na dovoz ropy do zemí, které podporovaly Izrael v Jomkippurské válce. A na seznamu byly na prvním místě Spojené státy.

Ty se navíc utápěly v ekonomické stagnaci a k prosperitě měly v tu dobu docela daleko. Hodnota dolaru padala, protože prezident Richard Nixon rozhodl, že měna nebude nadále vázána na zlaté rezervy, a zrušil tzv. zlatý standard. Rozhodnutí, které později následovaly prakticky všechny země světa, což dnes dělá z peněz v podstatě jen bezcenné papírky. Ale to je jiná kapitola.

Ropný šok přišel pro Spojené státy zkrátka v tu nejhorší možnou dobu. Benzínu ve Spojených státech byl najednou kvůli embargu obrovský nedostatek a navíc byl velmi drahý. Arabské země tak poprvé dokázaly zasáhnout svého velkého nepřítele Spojené státy, a to aniž by musely vystřelit jediný náboj. Ekonomické škody byly katastrofální.

Nejen americké, ale i světové hospodářství bylo na ropě extrémně závislé, což nakonec přimělo Američany vyjednávat se zeměmi OPEC. Podařilo se sice vyjednat ukončení embarga, ale ekonomika se nestihla vzpamatovat a Spojené státy upadly do recese a krize. V roce 1979 navíc přišel druhý ropný šok, když se v Íránu dostal k moci fanatický islámský režim, který je tam dodnes. I současné napětí mezi Íránem a Spojenými státy vyvolává obavy, že cena ropy opět vyletí vzhůru, čemuž napomáhají útoky na tankery v Hormuzském průlivu či na saúdskoarabská ropná pole. V globalizovaném světě závislém na ropě (byť už ne v takové míře jako v 70. letech) může i lokální konflikt vyvolat další ekonomickou krizi a poslat Ameriku i západní svět do recese.

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 09. 2019 | 15:28

Zavří­t reklamu