Zapomeňte na panelákové klece postavené československými soudruhy. Habitat 67 je úplně jiný level architektury.

Zapomeňte na panelákové klece postavené československými soudruhy. Habitat 67 je úplně jiný level architektury. | zdroj: vintag.es


Když si hrají dospělí: Kanadský komplex Habitat 67 připomíná obří stavebnici lega

TÉMATA: bydlení | architektura | světová výstava | kanada

user-avatar

Simona Knotková

17. 06. 2019 | 12:30

V roce 1967 spatřila světlo světa experimentální kubistická stavba připomínající kostičky Lega. Jejím duchovním otcem byl izraelsko-kanadský architekt a urbanista Moše Safdie, který si díky ní odstartoval kariéru.

Šestadvacetiletý Moše Safdie byl čerstvým absolventem architektury na McGillově univerzitě v Montrealu, když dostal příležitosti zrealizovat svůj diplomový projekt "A Case for City Living, A Study of Three Urban High Density Housing Systems for Community Development" (Případ městského bydlení, studie tří městských bytových systémů s vysokou hustotou pro komunitní rozvoj). Jeho hlavní ideou bylo postavit dostupné a sociálně a finančně méně náročné bydlení, které by v sobě zároveň neslo prvky moderní a zajímavé architektonické struktury. Komplex pojmenovaný Habitat 67 měl být následně hlavním lákadlem Světové výstavy Expo, kterou Kanada hostila v roce 1967.

Experimentální stavba složená z 354 prefabrikovaných patrových bloků, které tvoří celkem 146 obytných jednotek o rozloze 56 až 158 m², začala vyrůstat na montrealském nábřeží Marc-Drouina s výhledem na Řeku svatého Vavřince. Betonové boxy mají patnáct různých půdorysných typů. Jejich nepravidelná struktura vytváří vzorce připomínající starověké zikkuraty. Díky horizontálnímu posunu vznikají terasy na střeše modulu, který je o patro níže. Vzniká tak soukromý prostor, který obyvatelům zajišťuje přísun vzduchu a denního světla.

Původní Safdieho plán vytvořit dostupné místo k bydlení ale nakonec selhal. Poptávka po bytech byla tak vysoká, že jejich cena nakonec prudce stoupla. Stejně tak nebyly dostavěny další části původně zamýšleného obřího komplexu. Jenom jedna obytná jednotka přišla stavitele na zhruba 140 tisíc kanadských dolarů (cca 2,3 milionu korun). Cena celé stavby se v přepočtu na naši měnu tedy nakonec vyšplhala na více než 375 milionů korun (když počítáme i dalších dvanáct bytových jednotek, které byly nakonec spojeny s jinými a vytvořily větší apartmány).

Habitat 67 sklidil na výstavě s podtitulem "Člověk a jeho svět" úspěch a jeho útrobami si prošly tisíce lidí z celého světa. Někteří z hodnostářů v něm našli také dočasné bydliště.

Stavbu od jejího návrhu až po dokončené dílo si prohlédněte v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

17. 06. 2019 | 12:30

Zavří­t reklamu