válkaČeskoslovenskoobjevy

Když se spojí 15 teleskopů, vznikne fotka srdce vesmíru v nejvyšším rozlišení

Když se spojí 15 teleskopů, vznikne fotka srdce vesmíru v nejvyšším rozlišení
Zdroj: dailymail.co.uk

Snímek v nejvyšším možném rozlišení se dívá do samých hlubin vesmíru, na obří černou díru. K jeho vytvoření se spojilo 15 radioteleskopů na zemi a Spektr R kroužící na oběžné dráze.

Tomáš Chalupa 1. února 2016

Je to snímek s nejvyšším rozlišením v historii astronomie. Vědci pohlédli do samotného nitra galaxie, na černou díru v jejím středu. Snímek je dílem vědců z Institutu Maxe Plancka, kteří posbírali a dali dohromady signály a snímky z teleskopů. Výsledek možná není pro laika ohromující. Jakási zelená louže s duhovým středem nevypadá jako nějaký facinující snímek. Je ale ve skutečnosti velmi podrobný a především vyfocený na ohromnou vzdálenost.

Vědci už dříve několikrát použili složený signál z více teleskopů, ale v případě tohoto snímku padl rekord. Astronomové se mohli podívat do samého středu galaxe BL Lacerta (lacerta znamená ještěr) 900 milionů světelných let od Země, která má ve svém středu supermasivní černou díru. Ta polhcuje veškerou hmotu a energii kolem a vystřeluje do vesmíru její zbytky rychlostí téměř stejnou jako je rychlost světla.

„V případě BL Lacerta se v podstatě díváme na samotné srdce vesmíru. To přeměňuje hmotu v energii tak silně, že u toho vzniká teplota o trilionech stupňů Celsia,“ říká astronom José Goméz. Právě tohle extrémně žhavé srdce vesmíru znázorňuje tento unikátní snímek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu